Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Monsanto chce wycofać większość wniosków upraw GMO w UE

Autor:

Dodano:

Amerykańska firma biotechnologiczna Monsanto poinformowała o zamiarach wycofania większości wniosków dotyczących zezwoleń na uprawę zmodyfikowanych genetycznie odmian roślin uprawnych, oczekujących na rozpatrzenie przez Unię Europejską. Powodem jest brak perspektyw komercyjnej uprawy na terenie Unii – poinformowała FAMMU/FAPA na podstawie Reuters.

W najbliższym czasie firma ma dokonać wycofania większości wniosków o zatwierdzenie - poinformował przewodniczący Monsanto, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora zarządzającego w Europie, Jose Manuel Madero. Ich zdaniem ta decyzja koncernu pozwoli na skoncentrowanie się na rozwijaniu segmentu nasion konwencjonalnych w Europie, a także ułatwi uzyskanie zgody ze strony Unii na import genetycznie modyfikowanych odmian, uprawianych na szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych.

- Wycofanie wniosków dotyczyć będzie przede wszystkim pięciu odmian modyfikowanej genetycznie kukurydzy, jednej odmiany soi oraz jednej odmiany buraka cukrowego. Firma zastrzegła jednak, że w dalszym ciągu będzie czyniła starania o przedłużenie pozwolenia na uprawę kukurydzy MON810, która jako jedyna jest obecnie uprawiana w Europie na skalę komercyjną - podaje FAMMU/FAPA.

Decyzja Monsanto pokazuje prawdopodobnie długotrwały stan frustracji, powstały w wyniku wieloletniego, bezskutecznego oczekiwania na uzyskanie zgody ze strony unijnej na uprawę nowych odmian zmodyfikowanych genetycznie.

×