Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zdążyć z energią dla osesków

Autor:

Dodano:

Dążąc do zwiększania produkcji prosiąt w swoim gospodarstwie musimy pamiętać, że ich życie jest zagrożone od samego początku. Jednym z elementów, które mogą negatywnie wpłynąć na żywotność młodych jest niska dostępność energii spowodowana np. bezmlecznością lochy.

Jakikolwiek niedobór energii w pierwszych dniach życia powoduje, że oseski bardzo szybko tracą na wadze, a ich żywotność się obniża, następuje spowolnienie metabolizmu, a w końcu odruch ssania zanika.

Dodatkowo często pojawiają się wyniszczające czynniki chorobowe. Taki stan w dość krótkim czasie może prowadzić do śmierci głodowej.

Głównym źródłem energii dla prosiąt ssących w siarze, a później w mleku jest tłuszcz. Enzymy trawiące tłuszcze wykazują się w pierwszych dniach życia młodych bardzo małą aktywnością enzymatyczną. Nie dotyczy to jednak tłuszczu pochodzącego z siary, a później z mleka lochy. Tłuszcze mleka są świetnie trawione przez oseski, mają strawność około 90-95 proc. Duży wpływ na to ma długość cząsteczek kwasów tłuszczowych.

W mleku mamy do czynienia z krótkołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi (KT), a one mają nieporównywalnie większą strawność do średnio- lub długołańcuchowych KT. Tłuszcz mleka, czyli nasycone krótkołańcuchowe KT są trawione idealnie bez potrzeby dużej aktywności enzymatycznej i dużej ilości kwasów żółciowych, a warto pamiętać, że sprawność wątroby prosiąt w pierwszych dniach życia jest bardzo.

Dlatego podczas trudnych sytuacji na porodówce np. podczas wystąpienia bezmleczności poporodowej u lochy lub w przypadku niewystarczającej mleczności w stosunku do wielkości miotu warto szybko zainterweniować dokarmianiem i wzmocnieniem prosiąt.

Tutaj trzeba pamiętać o tym, aby oprócz witamin, pro- i prebiotyków preparaty były dodatkowo bogate w łatwo dostępne dla ich układu trawiennego źródła energii.
×