Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Uprawa płużna ciągle w łasce

Autor:

Dodano:

Mimo iż uprawa uproszczona staje się coraz bardziej popularna, sprzedaż pługów rośnie, zwłaszcza tych największych.

Zalet uprawy bezorkowej jest wiele, ale nie wszędzie zdaje ona egzamin. W wielu gospodarstwach uprawa bezpłużna jest stosowana na przemian z orką. Eric de Gouville, szef Gregoire-Besson Polska, mówi o współmiernej sprzedaży pługów i narzędzi do uprawy bezorkowej.

- Według mnie równoległe się rozwijają rynek pługów i maszyn do uprawy bezorkowej. Nawet w Rosji jest bardzo dużo zapytań o pługi 17-18 korpusowe do ciągników o mocy 600 KM. Z drugiej strony również się sprzedaje się kultywatory ścierniskowe do uprawy uproszczonej o szerokości 18 m. Nie można tej kwestii generalizować - uważa de Gouville.

- Gregoire-Besson kupiła firmę niemiecką Rabe we wrześniu 2011 r. W ciągu dwóch lat liczba produkowanych pługów w fabryce Rabe wrosła o 75 proc. To pokazuje że dalej sprzedaje się dużo pługów - dodaje.

Jednocześnie szef Gregoire-Besson mówi o tendencji w sprzedaży coraz większych pługów - na przykład 10-korpusowych. Jeszcze 5-6 temu się sprzedawały przede wsztstkim pługi 8-skibowedo ciągników o mocy rzędu 260 KM. Teraz więksi farmerzy kupili ciągniki o mocy 360 KM, a nawet 400 KM i szukają do nich odpowiednio większego pługa, np. 10-skibowego. Chodzi o efektywne wykorzystanie siły pociągowej.

×