Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Uprawa gleby pod rzepak, gdy mało czasu

Autor:

Dodano:

Bardzo możliwe, że w tym roku z powodu późnej wiosny będą trwały długo żniwa. To z kolei rodzi obawę o przygotowanie się do siewu rzepaku. Powinien się on odbyć najpóźniej do 5 września.

Czas potrzebny na uprawę gleby pod rzepak zależy od metody, którą wybierzemy, a raczej na którą pozwoli nam czas. Konwencjonalna, a więc z użyciem pługa jest bardziej wymagająca czasowa, inaczej jest w wypadku grubera, a także siewu bezpośredniego.


Najdłużej, bo aż około 30 dni, potrzeba na wymieszanie słomy poprzez orkę. Jest ona szczególnie polecana na glebach piaszczystych albo podmokłych. Wykonuje się nią zwykle na głębokość 25-35 cm. Jednak, aby gleba osiadłą po tym zabiegu potrzeba kilku tygodni, ale za to osiąga się lepszy efekt niszczenia chwastów korzeniowych i trawiastych.

Jeśli zastosowanie pługa z powodu późnego zbioru przedplonu staje się niemożliwe, wówczas można użyć ciężkiego kultywatora o sztywnych łapach (grubera). Czas od zbioru do siewu rzepaku zalecany dla niego to 10-14 dni. Trzeba jednak pamiętać, aby zagospodarowanie ścierni, a także wymieszanie resztek pożniwnych z glebą zostało przeprowadzone w sposób gwarantujący dobry i skuteczny rozkład słomy.

Kiedy tego czasu mamy tylko 10 dni i nawet mniej, wtedy o ile dysponujemy odpowiednim sprzętem, stosować można bezorkową uprawę gleby jako siew bezpośredni lub w mulcz. Trzeba to jednak zrobić bardzo starannie, bo rzepak jest znany z tego iż ma wysokie wymagania. Nie każde stanowisko też się nadaje do takiej uprawy.

×