Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zaślaz pospolity w zachodniej części kraju

Autor:

Dodano:

W okolicach zachodniej Polski został zauważony zaślaz pospolity. Chwast ten do niedawna był spotykany jedynie w krajach Południowej Europy (Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Mołdawia) obecnie w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Polsce – informują doradcy Südzucker Polska.

W jaki sposób do nas trafił? Zdaniem przedstawicieli koncernu wraz z zanieczyszczonym materiałem siewnym kukurydzy lub innych roślin.


Zaślaz może osiągnąć wysokość nawet 2,5 m. Ma duże, okrągławo sercowate liście z zaostrzonymi końcami, z karbowano-piłkowanym brzegiem, pokryte drobnymi włoskami, które nadają im aksamitny połysk. Podobny jest do malwy, bo należy też do tej samej rodziny ślazowatych.

- Jest bardzo płodny, nie usunięcie widocznych okazów z pola w tym momencie może grozić wydaniem nasion i znacznym zachwaszczeniem pól w przyszłości. Nasiona tej rośliny są bardzo żywotne, zachodzi podejrzenie, iż obecne wtórne zachwaszczenie może wynikać ze zgromadzonych w glebie nasion jak i ze stosowanego obornika - podaje Südzucker.

×