Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Małe żniwa się kończą

Autor:

Dodano:

Na Pomorzu Zachodnim dobiegają końca tzw. małe żniwa. Zebrano już 99 proc. jęczmienia ozimego i ponad 80 proc. rzepaku - informują specjaliści z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

"Małe żniwa" to okres zbiorów rzepaku i jęczmienia ozimego, poprzedzający żniwa właściwe.


Innych gatunków zbóż zebrano mniej. Pszenicy ozimej 23 proc., pszenicy jarej 7 proc., żyta ozimego blisko 30 proc., pszenżyta ozimego prawie 45 proc., jęczmienia jarego blisko 8 proc. Łącznie w regionie zebrano zboża z powierzchni ponad 115 tys. ha.

Eksperci uważają, że obecne warunki pogodowe, czyli ulewne deszcze, wichury, burze i lokalne gradobicia wstrzymują prace żniwne i powodują zniszczenia plantacji, głównie rzepaku i pszenicy na całym Pomorzu Zachodnim. Według prognoz meteorologicznych warunki sprzyjające żniwom wystąpią w województwie po 15 sierpnia.

Rolników niepokoją niskie ceny skupowanych zbóż i rzepaku. W regionie doszło już do kilku protestów w tej sprawie. Rolnicy blokowali m.in. w środę ciągnikami drogę krajową w okolicy Trzcińska Zdrój oraz we wtorek bramę wjazdową do punktu skupu największych w województwie zakładów przetwórstwa zbożowego w Stoisławiu.

Pszenica skupowana jest na Pomorzu Zachodnim za maksymalnie 660 zł za tonę (w ub.r. było to nawet 1000 zł). Rzepak w 2012 r. osiągał nawet 2100 zł za tonę. Obecnie skupowany jest za nie więcej niż 1200 zł za tonę.

×