Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Protest zawieszony na czas żniw

Autor:

Dodano:

Tak jak pisaliśmy wcześniej, rolnicy mimo spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim 7 sierpnia i wydawać by się mogło – wznowieniu blokad, odłożyli go jednak na później.

Na razie najważniejsze dla rolników są żniwa. Chociaż na rynku ceny płodów rolnych są niskie, to chcą oni zebrać to co urodziła ziemia. Wykorzystują dobrą pogodę, bo z prognoz wynika, że może się ona zmienić i przyjdą burze.


Można powiedzieć, że żniwa są na półmetku. Są regiony, gdzie zbiory są bardziej zaawansowane i też takie gdzie mniej. Koszona są obok zbóż ozimych, również i forma jara, ale nie na każdym polu są one dojrzałe. Wiele zależało od późnego terminu siewu.

Podczas spotkania prezydenta z protestującymi rolnikami w Grudziądzu wręczyli oni listę 13 postulatów, które ich zdaniem mogą poprawić sytuację na wsi. Rolnicy odnieśli się też do dożynek prezydenckich w Spale, które odbędą się 15 września, podkreślając, że mogą to być tymi ostatnimi, gdyż rolnictwu grozi katastrofa. Nadal są oburzenie niskimi cenami płodów rolnych i domagają się interwencji rządu w tej sprawie, zapowiadają że do tematu mogą jeszcze wrócić, ale po żniwach.

Zdaniem Stanisława Kalemby, ministra rolnictwa, na poziom cen ma wpływ sytuacja globalna na świecie, a w tym roku mamy nadprodukcję.

×