Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spadki cen rzepaku wyhamowały

Autor:

Dodano:

W ciągu ostatniego tygodnia rzepak na MATIF w kontrakcie listopadowym potaniał o 1,0 proc., sierpniowa soja na CBOT wzrosła o 0,7 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE obniżyła się o 2,0 proc.

W piątek spadły notowania wszystkich prezentowanych oleistych. Jednak, w zasadzie obniżki w tym dniu nie przekraczały połowy czwartkowych wzrostów cen najbliższych kontraktów.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- spadek ceny w piątek o 0,96 proc. (359,25 euro/t- 1507 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Notowania kolejnych serii kontraktów - z dostawą w lutym i maju przyszłego roku są niewiele wyższe od serii najbliższej listopadowej:

W ciągu ostatniego tygodnia kontrakty listopadowe spadły o 1,03 proc. i kosztowały 359,25 euro/t. Cena kontraktów lutowych obniżyła się o 1,02 proc., majowe potaniały o 0,95 proc. i kosztowały 363,75 i 366,75 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje tren spadkowy, zarówno długo-, średnio- jak i krótkoterminowy.


Notowania kontraktów na rzepak w Paryżu zbliżyły się niedawno do ważnego poziomu wsparcia w okolicach 330 euro/t. Jednak uczyniła to wygasła już seria sierpniowa. Nie zmienia to faktu, że rzepak obecnie jest najtańszy od trzech lat.

Soja CBOT, kontrakt sierpniowy- spadek ceny w piątek o 1,11 proc. (492,6 USD/t- 1544 zł/t).


W Chicago kontrakty sierpniowe soi przez tydzień wzrosły o 0,73 proc. i kosztowały 492,63 USD/t, kontrakty wygasające we wrześniu podrożały o 0,47 proc., listopadowe podniosły się o 0,06 proc. i kosztowały 447,71 i 434,4 USD/t.

Podobnie jak w przypadku rzepaku na Matif, w Chicago na soi obecnie dominuje trend spadkowy- długo-, średnio- i krótkoterminowy.


Ceny soi w Chicago tracą na wartości , ale szczególnie warto zwrócić uwagę na fakt, że dwie kolejne serie notowań- wrześniowa i listopadowa są znacznie tańsze od najbliższej sierpniowej:

Canola WCE, kontrakt listopad- spadek ceny w piątek o 0,41 proc. (483,7 CAD/t- 1471 zł/t).


Cena kontraktów terminowych kanadyjskiej canoli notowanych na WCE w Winnipeg wygasających w listopadzie spadła o 2,01 proc. i wyniosła 483,70 CAD/t. Kontrakty styczniowe potaniały o 1,65 proc., marcowe obniżyły się o 1,51 proc. i kosztowały odpowiednio 489,20 i 494,60 CAD/t.

Podobnie jak w przypadku rzepaku na Matif, w Winnipeg na canoli występuje trend spadkowy- długo-, średnio- i krótkoterminowy.

Zasadniczo, chociaż ceny generalnie spadają, to jednak w przeciwieństwie do kontraktów na zboża można ostatnio zauważyć wyraźne wyhamowanie spadków cen oleistych, szczególnie rzepaku. Czy jest to jedynie przystanek w dalszej przecenie, czy może budowanie bazy do wzrostów- być może pomoże w tym poniedziałkowy raport USDA na temat bilansu oleistych w USA i na świecie.

×