Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Goworów najpiękniejszą wsią z Dolnego Śląska

Autor:

Dodano:

Goworów w gminie Międzylesie zwyciężył w konkursie na Piękną Wieś Dolnośląską 2013, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wzięło w nim udział ponad 40 wsi z całego regionu.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicemarszałek woj. dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, idea konkursu - to nie tylko wybranie najpiękniejszej wsi, ale także integracja lokalnych społeczności oraz wyróżnienie kreatywnych mieszkańców.

- Poziom konkursu z roku na rok jest coraz większy i bardzo trudno nam było wybrać laureatów. Dzięki pomysłowości mieszkańców wiele miejscowości staje się wizytówkami nie tylko gminy, ale całego regionu - mówił.

Komisja konkursowa odwiedziła wszystkie miejscowości zgłoszone do konkursu, oceniając m.in. dbałość o zachowanie wiejskiego krajobrazu, zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń i mieszkańców w życie gminy, współpracę sołectwa z gminą i umiejętność pozyskiwania pieniędzy na nowe inwestycje.

W tegorocznym konkursie na najpiękniejszą wieś zwyciężył Goworów w gminie Międzylesie, który zdaniem jurorów wyróżnił się przede wszystkim promocją aktywnej turystyki i nowymi inwestycjami w infrastrukturę sportową. Od 10 lat istnieje tu Akademia Ruchu, a tworzona jest także tzw. tkacka wieś tematyczna.

- W 1997 r. wieś została bardzo mocno zniszczona przez powódź, przez pewien czas nie można było nawet tam dojechać. Dzięki ludziom udało się wszystko odbudować. Pomysł tego konkursu zaczyna teraz procentować i to nie tylko dla nas, ale dla całego województwa - powiedział burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak.

Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Nowy Gierałtów w gminie Stronie Śląskie, a trzecie wieś Gogołowice w gminie Lubin.

W V edycji konkursu przyznano także nagrody w kategorii "Najpiękniejsza Zagroda", "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" oraz "Najlepszy start w Odnowie Wsi". Wszyscy laureaci otrzymają nagrody w wysokości od 1 do 6 tys. zł.

×