Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Precyzyjnie i kompleksowo

Autor:

Dodano:

„Innowacyjne rozwiązania dla optymalizacji zbioru” – to motto które towarzyszyło spotkaniu polowemu w Objezierzu zorganizowanym przez firmę Kuhn Maszyny rolnicze.

Hasło przewodnie „Innowacyjne rozwiązania dla optymalizacji zbioru" nie było przypadkowe i znakomicie pasowało do tematyki spotkania. Na polu gospodarstwa Terra Bovis zaprezentowano światowe nowinki techniki przede wszystkim związane z rolnictwem precyzyjnym. Organizatorzy starali się pokazać jak można wykorzystać najnowsze rozwiązania i jakie korzyści dzięki nim uzyskać.

- Jeżeli chcemy inwestować w najnowsze rozwiązania, musimy je wykorzystywać kompleksowo - przekonywał Artur Szymczak, szef Kuhn Maszyny rolnicze.

Zgodnie z tymi słowami, firma zaprezentowała pełne zestawy maszyn, które współpracowały zgodnie w technologiach dających największą precyzję.

Nowością był kombajn John Deere T560 - największy z maszyn 5-klawiszowych z oferty amerykańskiego koncernu. Maszyna była wyposażona w pełen pakiet zaawansowanego osprzętu dla rolnictwa precyzyjnego (AMS), dzięki któremu możliwe była m.in. dokładne określenie parametrów, utworzenie mapy plonu i automatyczna jazda równoległa.

Dodatkowo kombajn był wyposażony w najnowsze rozwiązanie - Machine Sync, a więc system synchronizacji jazdy kombajn-ciągnik z przyczepą, w którym drugi zestaw jest podczas rozładunku w trakcie jazdy automatycznie kierowany przez kombajn. Operator ciągnika widzi również na monitorze w kabinie stan napełniania zbiorników z ziarnem pracujących na polu, dzięki czemu wie, gdzie najpierw nastąpi rozładunek.

Inne rozwiązanie - JD Link umożliwia zdalny wgląd serwisu lub zarządzającego maszyną w aktualne parametry pracy i wyświetlane komunikaty na wyświetlaczu panelu sterowania. Dzięki temu można na odległość pomóc operatorowi w problemach technicznych lub zweryfikować aktualne ustawienia czy parametry pracy maszyny.

Po skoszeniu łanu pszenicy, kolejną prezentowaną maszyną była prasa John Deere 960. Jedyna w swoim rodzaju konstrukcja prasy nie ma typowej tylnej klapy, a dzięki czemu wyładunek balotu jest błyskawiczny. Prasa może być wyposażona w system zarządzania pracą ciągnika, a wiec sterowaniem jego prędkością w zależności od gęstości łanu i zatrzymywaniem go, gdy komora prasowania jest pełna i gotowa do opróżnienia.

Kolejną propozycją nowoczesnej maszyny był rozsiewacz Rauch 30.1 EMC+W. To przykład urządzenia, którym można precyzyjnie rozsiać nawóz: regulować szerokość roboczą w zależności od kształtu pola i wykonanych przejazdów roboczych oraz sterować dawką nawozu na podstawie map glebowych z zawartością poszczególnych składników.

Zabiegi ochrony roślin - tu zaprezentowany został opryskwiacz John Deere 740i. Litera „i" w oznaczeniu maszyny oznacza wyposażenie w zaawansowane rozwiązania techniczne.

Z ważącym 20 ton (bez obciążników) ciągnikiem John Deere 9560R zademonstrowano pracę kultywatora Cultimer 6500. Potężna, 4-blekowa maszyna może być wykorzystywana do spulchaniania gleby na głębokość do 30 cm, zastępując orkę. Cechą charakterystyczną kultywatora jest skręcona odkładniczka redlicy, która powoduje mieszanie gleby w wierzchniej warstwie.

- Przy dużych narzędziach uprawowych, których szerokości sięgają nieraz 12 m, nie jest łatwo precyzyjnie prowadzić narzędzie tak żeby nie robić nakładek. Każda nakładka rzędu pół metra lub metr, na dużych powierzchniach i przy dużych ciągnikach wpływa na znaczne zwiększenie zużycia paliwa - tłumaczył Artur Szymczak.

Ostatnią z prezentowanych maszyn był zestaw uprawowo-siewny Speedliner 3000. Specjalna konstrukcja sekcji wysiewających Seedflex siewnika pozwala na zastosowanie go zarówno w uprawie tradycyjnej, jak i uproszczonej. Siewnik z biernym narzędziem uprawowym (kompaktową broną talerzową) pracował zarówno w uprawionej części pola (po Cultimerze), jak i bezpośrednio na ściernisku.

×