Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Muzeum PGR

Autor:

Dodano:

Do czego służyła młocarnia, jak wyglądała kartka żywnościowa i co mieli w domach pracownicy Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR) - o tym dowiedzą się zwiedzający muzeum PGR we wsi Bolegorzyn (Zachodniopomorskie).

PGR w Bolegorzynie założono w 1965 r. Gospodarstwo obejmowało 5 tys. hektarów. Jego chlubą były hodowane tutaj owce, które eksportowano do krajów Europy zachodniej. Na początku lat 90. PGR upadł. Od kilku lat mieszkańcy wsi przypominają w muzeum, jak wyglądało ich życie i praca w państwowym gospodarstwie.

- W muzeum obok maszyn rolniczych, które dawno wyszły z użytku, są także stare fotografie PGR w Bolegorzynie, liczne dokumenty z planami produkcyjnymi i efektami pracy, a także wyposażenie biurowe - wylicza Bożena Kulicz, sołtys Bolegorzyna.

- Dzięki zgromadzonym telewizorom, radioodbiornikom, meblom czy kartkom żywnościowym można przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i zajrzeć do domu zwykłego pracownika PGR - dodaje.

Po muzeum oprowadzają mieszkańcy Bolegorzyna pamiętający "uroki" pracy i życia w PGR. - To prawdopodobnie pierwsze i jak dotąd jedyne muzeum PGR w Polsce. Jest sporo miejsc poświęconych PRL, ale żadne nie skupia się na PGR - przekonuje Kulicz.

Ekspozycję tworzy ponad 3 tys. przedmiotów - większość przekazali sami mieszkańcy Bolegorzyna i okolic. Eksponatów ciągle przybywa; zdarza się, że przywożą je goście muzeum przy okazji powtórnych wizyt.

Muzeum mieści się w budynku należącym dawniej do PGR. Tutaj było przedszkole, kuchnia, stołówka i sala, w której mieszkańcy spotykali się po pracy. Po upadku PGR budynek został zdewastowany. Odnowili go mieszkańcy wsi; od 2008 r. działa tutaj muzeum.

×