Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tańszy kwalifikowany materiał siewny zbóż

Autor:

Dodano:

Z racji niskich cen uzyskiwanych za ziarno zbóż w skupach można spodziewać się tańszego kwalifikowanego materiału siewnego w tym sezonie.

Obecnie trwają siewy rzepaku. Niektórzy rolnicy kończą też jeszcze żniwa zbożowe, a tu już czas pomyśleć o siewach zbóż.


- Nadchodzący sezon jest doskonałą okazją do zakupu wysokiej jakości nasion kwalifikowanych zbóż. Wynika to z faktu, iż na skutek spadku cen zbóż konsumpcyjnych i paszowych mocno potaniał kwalifikowany materiał siewny - mówi dr Dariusz Majchrzycki, dyrektor ds. marketingu DANKO Hodowla Roślin.


Opłacalność zakupu nasion kwalifikowanych wzrasta, ponieważ rolnicy mogą korzystać z dopłat w ramach programu „de minimis" (100 zł do 1 ha obsianego nasionami kwalifikowanymi).

- Np. w przypadku zakupu nasion kwalifikowanych żyta nie dość, że rolnik nabywa sprawdzony, wysokiej jakości materiał siewny to jeszcze na tym zarabia około 340 zł/tonie. Również w przypadku pszenicy, pszenżyta i jęczmienia rolnik może nabyć sprawdzony materiał w bardzo atrakcyjnych cenach - dodaje dr Majchrzycki.

Dla przykładu zamieszczamy w ramce wyliczenie realnej ceny jaką rolnik płaci za nasiona kwalifikowane, według Dariusza Majchrzyckiego.

Jak zaznacza podane wyliczenie jest przykładowe.

- W handlu ceny nasion oraz zbóż konsumpcyjnych i paszowych mogą się różnić od podanych powyżej, dlatego przy publikowaniu powyższego wyliczenia proszę podać ceny, które Państwo stosujecie - podaje dr Majchrzycki.

×