Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Żniwa w województwie świętokrzyskim zakończone

Autor:

Dodano:

Zbiory mniejsze nawet o ponad 20 procent oraz wciąż niskie ceny w skupach wywołują złe nastroje producentów zbóż w regionie świętokrzyskim - poinformowała we wtorek Świętokrzyska Izba Rolnicza. Żniwa na terenie regionu zostały zakończone.

Choć pogoda w czasie żniw dopisała wyjątkowo i zboże zostało zebrane z pól suche, to producenci szacują, że tegoroczne plony będą nawet o ponad 20 procent niższe, niż w poprzednim roku. Dotyczy to zbóż jarych, zwłaszcza jęczmienia.


Jak powiedział prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla, na taką sytuację miały wpływ długotrwałe opady deszczu w czasie, kiedy zboża kwitły. - Kłosy się wykształciły i wydawało się, że wszystko jest w porządku, a później okazało się, że te kłosy w połowie są puste - powiedział Ciźla. Poza tym - jak dodał - zebrane zboże jest przyschnięte i chude; zwłaszcza zboże jare, takie jak jęczmień. Jedynie rzepaku w tym roku było więcej, niż w poprzednich latach.

Jeśli chodzi o kukurydzę to jeszcze jakiś czas temu jej zbiory zapowiadały się dobrze. Jednak susza, która od jakiegoś czasu występuje w regionie świętokrzyskim powoduje, że kukurydza zaczyna usychać. Zdaniem Ciźli należy się więc spodziewać, że plony będą również niższe. Jak dodał, susza daje się we znaki również producentom ziemniaków, kapusty czy brokułów, które w tym sezonie są dużo droższe, niż w poprzednim roku.

Z suszą walczą też sandomierscy producenci owoców, z jej powodu owoce zaczynają opadać, a drzewa więdną. Zdaniem Ciźli, w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny skupu zbóż nieco wzrosły, ale i tak nie gwarantują zwrotu kosztów produkcji. Wobec cen z ubiegłego roku są niższe nawet o połowę. Dlatego rolnicy, którzy mają taką możliwość, za namową izby rolniczej nie sprzedają obecnie zboża po tak niskich cenach. Według Ciźli taka sytuacja może doprowadzić do tego, że część rolników może zlikwidować swoje uprawy.

W zeszłym roku podobna sytuacja była z ziemniakami. Producenci nie otrzymali w skupie ceny, która gwarantowałaby zwrot poniesionych kosztów i niektórzy przestali uprawiać ziemniaki. Efektem tego są w tym roku wysokie ich ceny.

×