Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na ziemi rolnej można zarobić

Autor:

Dodano:

Przekształcenie gruntów jest czasochłonne, ale warte zachodu. Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić, aby nie popełnić błędów – pisze Puls Biznesu.

Jak wylicza gazeta w naszym kraju ceny ziemi nadal są niskie na tle rynków europejskich, mimo że nieprzerwanie rosną.


- Z danych Eurostatu wynika, że przeciętna cena wynosi 6 tys. EUR za hektar, podczas gdy średnia unijna to 10 tys. EUR. W Niemczech jest nawet ponad dwa razy drożej niż w Polsce. Tylko Bułgaria, Litwa, Łotwa i Słowacja pozostają w tyle. Tam wystarczy 1-2 tys. EUR - czytamy.

W ciągu pięciu lat zysk na gruntach rolnych zwiększył się średnio o 70 proc. bez przekształcenia.

- Specjaliści nadal podtrzymują opinię, że zarabiać będzie można jeszcze przez kolejne siedem lat co najmniej 5-8 proc. rocznie, a na zachodnich terenach nawet o kilka punktów procentowych więcej ze względu na rosnące zainteresowanie ze strony sąsiadów - podaje Puls Biznesu.

Coraz więcej cudzoziemców chce zakupić u nas ziemię, a trzeba wiedzieć, że od maja 2016 r. zostaną zniesione ograniczenia kupna ziemi rolnej przez obcokrajowców.

Zdaniem gazety największe zyski przynosi przekształcanie gruntów rolnych w działki budowlane, zwłaszcza grunty podmiejskie, które w ciągu kilku lat będą mogły zostać przeznaczone na cele komercyjne.

×