Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jeszcze zaprawy do rzepaku – potem brak zamienników

Autor:

Dodano:

Druga połowa sierpnia to czas siewu rzepaku i choć sezon dla tego rynku nie był dobry ze względu na cenę za surowiec, to areał produkcji jak informują specjaliści, nie powinien się znacznie obniżyć.

Materiał siewny rzepaku kupuje się już zaprawiony, ale czy zdajemy sobie sprawę jakimi środkami. Jest to ważne w tym roku zwłaszcza w kontekście iż Komisja Europejska przyjęła przepisy, które ograniczają stosowanie trzech substancji czynnych - imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów. Zakaz stosowania ma wejść w życie 1 grudnia 2013 r., a więc w przyszłym roku nie będzie można wysiać nasion rzepaku zaprawionych tymi substancjami czynnymi.


Co zrobić jak rolnikowi zostaną resztki materiału siewnego? Zdaniem prof. Marka Mrówczyńskiego z Instytutu Ochrony Roślin PIB, należy je w tym rok wysiać jako międzyplon do przyorania.

Na rynku zarejestrowanych jest obecnie sześć zapraw do rzepaku. Niestety wszystkie zawierają chociażby jedną z zakazanych już w przyszłym roku substancji czynnych. Nie ma zatem zamienników na rynku, które chroniłyby młodą roślinę przed szkodnikami, a zagrożeń jest dużo.

Są to (w nawiasie substancja czynna):

- Cruiser OSR 322 FS (tiametoksam, metalaksyl-M, fludioksonil), który chroni przed pchełką rzepakową i innymi pchełkami, chowaczek galasówkiem, miniarką kapuścianą, śmietką kapuścianą, gnatarzem rzepakowcem, zgorzelą siewek i mączniakiem rzekomym kapustnych.

- Chinook 200 FS (imidachlopryd, beta-cyflutryna), chroni przed pchełką ziemną i rzepakową, miniarką kapuścianą, chowaczem galasówkiem i śmietką kapuścianą.

- Chinook Blue 200 FS (imidachlopryd, beta-cyflutryna), chroni przed pchełką ziemną i rzepakową, miniarką kapuścianą, chowaczem galasówkiem i śmietką kapuścianą.

- Couraze 350 FS (imidachlopryd), chroni przed pchełką rzepakową i ziemną, chowaczem galasówkiem i śmietką kapuścianą.

- Modesto 480 FS (chlotianidyna, beta-cyflutryna), chroni przed chowaczem galasówkiem, śmietką kapuścianą, pchełką rzepakową i ziemną, miniarką kapuścianą oraz ogranicza występowanie rolnic.

- Nuprid 600 FS (imidachlopryd), chroni przed pchełką ziemną, chowaczem galasówkiem, miniarką kapuścianą i śmietką kapuścianą.

×