Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dynamiczne zmiany na rynku maszyn

Autor:

Dodano:

Z jednej strony słabe ceny płodów rolnych i brak programów dofinansowujących zakup maszyn, z drugiej jednak konieczność inwestowania w nowoczesne technologie aby redukować koszty produkcji. O zmieniającej się sytuacji na rynku maszyn i planach na najbliższe miesiące rozmawiam z Arturem Szymczakiem, dyrektorem zarządzającym Kuhn Maszyny Rolnicze.

Karol Hołownia, Farmer: Jak w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze można podsumować ostatni rok w handlu?

Artur Szymczak, dyr. zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze: Po latach znaczących wzrostów sprzedaży maszyn rolniczych w Polsce przyszedł czas mniejszej aktywności klientów w zakupach maszyn i urządzeń rolniczych. Rok 2013 jest rokiem szczególnym nie tylko ze względu na trudną pogodę, ale również ze względu na ceny płodów rolnych w trakcie żniw. Dodatkowo na spadek zainteresowania zakupami maszyn ma wpływ znacząco mniejsza ilość umów podpisanych przez rolników z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu PROW.

Dla naszej spółki to także rok zmian preferencji zakupowych naszych klientów, ponieważ ze względu na korzystny wynik ekonomiczny z upraw kukurydzy wielu rolników zdecydowało się na zakup siewników do kukurydzy.

KH: Co zaskoczyło pozytywnie, a co zawiodło?

AS: Rok 2013 okazał się dla nas rekordowy pod względem sprzedaży siewników punktowych. Dużym zainteresowaniem klientów cieszyły się również rozsiewacze nawozu AXIS HEMC z systemami GPS.

W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego zmniejszyła się jednak sprzedaż maszyn zielonkowych. Spadki dotyczą głównie mniejszych kosiarek, zgrabiarek i wozów paszowych.

KH: Na jakie produkty firma chce najmocniej postawić w przyszłym roku?

AS: Wielu rolników szuka możliwości obniżki kosztów produkcji. Oferujemy szeroką gamę maszyn do uprawy uproszczonej, a dodatkowo w nadchodzącym sezonie wzbogacimy nasze portfolio o nowe modele maszyn uprawowych, co jeszcze bardziej uatrakcyjni naszą ofertę. Dodatkowo chcemy wzmocnić promocję zestawów uprawowo-siewnych z sekcją Seedflex (SITERA), które pozwalają na uproszczenia w mniejszych gospodarstwach.

W Polsce zostało sprzedanych wiele ciągników, które dla zwiększenia efektywności wymagają dobrych pługów i maszyn uprawowych, takich, jakie oferuje nasza firma. Obniżka kosztów produkcji to także maszyny do zbioru. Prasy zmienno-komorowe to maszyny szczególnie poszukiwane przez rolników i firmy usługowe.

KH: Czy plany sprzedażowe na przyszły rok zmienią się w porównaniu do bieżącego roku?

AS: Obecna sytuacja na rynku maszyn rolniczych i aktualne ceny za płody rolne pokazują, że w2014 roku będziemy notować spadki sprzedaży. Mniejsza sprzedaż w porównaniu z 2013 rokiem spowodowana będzie wyczekiwaniem klientów na przyszłe programy subwencyjne oraz wysokimi kosztami produkcji w rolnictwie.

KH: Czy polscy rolnicy są otwarci na innowacje i nowinki techniki? Czy widać podejście do zakupu, typu „zapłacę za to więcej ale dzięki temu rozwiązaniu więcej będę mógł zaoszczędzić"?

AS: Wielu rolników szuka możliwości wykorzystania nowych technologii. Jednak innowacje wymagają nie tylko dojrzałości w ich zastosowaniu, tzn. dokładnego zrozumienia możliwości wykorzystania i konieczności zaprogramowania działania maszyn, ale również dużych nakładów inwestycyjnych. Coraz częściej średnie i bardzo duże gospodarstwa poszukują nowych rozwiązań, aby zwiększyć precyzję pracy, wprowadzić automatykę kilku czynności wykonywanych jednocześnie itd.

Dzisiaj wielu rolników korzysta z nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, dlatego łatwiej jest uzasadnić ich wykorzystanie i konieczność inwestycji, zwłaszcza w przypadku rozwiązań, które przyczyniają się do redukcji kosztów.

Dzięki obecności na rynku polskim nowych technologii oraz większym doświadczeniu własnym wielu rolników, żaden z nich nie chce inwestować w przestarzałe rozwiązania. Obecnie klienci najczęściej zadają pytania o to, jak szybki jest zwrot z inwestycji oraz czy na danym areale warto w dane rozwiązania inwestować. Natomiast nikogo nie trzeba przekonywać do nowych i innowacyjnych rozwiązań.

×