Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zbiory kukurydzy kiszonkowej już blisko

Autor:

Dodano:

Zbliża się termin zbioru kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę. Wrzesień to typowy czas, ale wiele zależy od terminu siewu, a także rozwoju łanu. Nie bez znaczenia jest też przebieg pogody.

Kukurydzę najlepiej zbierać, kiedy zawartości suchej masy waha się od 30 do 35 proc. Wyższa wilgotność to straty już nawet na etapie cięcia i rozdrabiania rośliny. Zaschnięta kukurydza to niższa wartość energetyczna kiszonki.


- Na zachodzie kraju kukurydza wygląda lepiej, miała dostarczone większe ilości wody w okresie czerwca, z kolei na wschodzie np. na Podlasiu - rośliny są suche. Generalnie kukurydza znajduje się w początku dojrzałości woskowej, a więc w optymalnym terminie zbioru kiszonki - mówi prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

W Polsce w tym roku ogólna powierzchnia uprawy kukurydzy wynosi ponad mln ha. - Ziarna zbierzemy na poziomie 3 mln t. Sytuacja na rynku kukurydzy nie jest taka zła jak wcześniej informowano, wysokie zbiory na świecie zostały zredukowane, także powinniśmy wyeksportować dużą część za granicę, zwłaszcza do Niemiec - dodaje prof. Michalski.

Obecnie cennik na suche ziarno kukurydzy wynosi ok. 550 zł/t. Zdaniem prezesa PZPK ta cena powinna być nieco wyższa i wynosić 600 zł/t, ale jak będzie czas pokaże. Zawsze przed zbiorami się ona obniża.

- Kukurydza mokra powinna być tańsza od suchej o 120-150 zł na tonie, ale niestety obawiam się, że różnica może być w tym roku większa - dodaje prof. Tadeusz Michalski.

×