Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dostęp firmy nawozowej do senegalskich złóż fosforytów

wnp.pl

Autor:

Dodano:

Należące do Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police za 28,85 mln dolarów kupiły 55 proc. akcji African Investment Group. W ten sposób polska firma zyskała dostęp do senegalskich złóż fosforytów.

Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer (około 100 km na północ od Dakaru).


Jak zapowiedziały Police transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki.

Płatność nastąpi w kilku transzach. Pierwsza w wysokości 3 mln dolarów, została zrealizowana w dniu podpisania umowy.

Druga, w wysokości 19 mln dol., zostanie zrealizowana w dwóch etapach po uzyskaniu koncesji wydobywczej na małą kopalnię Lam Lam oraz po wydobyciu i sprzedaży do Polic 100 tys. ton fosforytu. Druga część tej transzy zostanie zrealizowana po sprzedaży do Polic kolejnych 200 tys. ton fosforytów.

Z kolei trzecia transza, 6,85 mln dol., zostanie zrealizowana po uzyskaniu ostatecznej koncesji poszukiwawczej na złoże Kebemer oraz dostarczeniu kolejnych 100 tys. ton fosforytów do Polic.
Po transakcji 55 proc. akcji AIG będzie należało do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, a 35 proc. do DGG ECO. Właścicielem pozostałych 10 proc. akcji będą osoby fizyczne.

W efekcie Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police nabędzie prawa do eksploracji i eksploatacji złóż fosforytowych szacowanych na ponad 56 mln ton i złóż ilmenitowych szacowanych na ponad 1,5 mln ton.

- Ostateczna wielkość złóż jest w fazie analiz. Spółka AIG jest w dobrej kondycji finansowej, jest wolna od wad prawnych i zobowiązań finansowych - poinformowała polska spółka.

Zgodnie z założonym modelem biznesowym, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police planują zaoszczędzić w 2014 roku na zakupie fosforytów ok. 30 mln zł. Ponadto przeprowadzona transakcja pozwoli spółce, poprzez ograniczenie kosztów, na zwiększenie możliwości w zakresie działalności handlowej na światowych rynkach.

W najbliższych latach spółka planuje także uruchomić w Senegalu produkcję kwasu fosforowego.

Dlaczego jednak w ogóle Police kupiły afrykańską spółkę? Klucz to własny dostęp do fosforytów? Skały te są głównym źródłem fosforu w przyrodzie, a co w przypadku Polic jeszcze ważniejsze, stanowią podstawowy surowiec do jego uzyskiwania. Pomorska firma to bardzo ważny producent nawozów wieloskładnikowych, w produkcji których fosfor odgrywa znaczącą rolę.

Kupując własne złoża Police byłyby mniej podatne na wahania koniunktury na rynku, możliwe byłoby także zaoszczędzenie na zakupach. Obecnie ze względu na brak własnego zaplecza surowcowego spółka znajduje się w gorszej sytuacji, niż gdyby takie zaplecze posiadała. Zgodnie z założonym modelem biznesowym, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police planują zaoszczędzić w 2014 roku na zakupie fosforytów ok. 30 mln zł.

×