Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na początek siew jęczmienia ozimego

Autor:

Dodano:

Jęczmień ozimy wysiewa się jako pierwsze zboże ozime, bo też jako pierwsze jest zbierane. Jaka jest zalecana ilość wysiewu?

Gatunek ten w rejonach wschodnich kraju wysiewany jest optymalnie od 10 do 15 września, w centralnych od 12 do 18 września a na zachodzie zwykle do 20 września - czasem jednak i dłużej. Wiele zależy przecież od przebiegu pogody i po prostu możliwości wejścia w pole i wysiania materiału siewnego.


Trzeba pamiętać, że im jesień jest dłuższa i cieplejsza tym później przypada optymalny termin siewu jęczmienia ozimego, dlatego te wyżej opisane terminy mogą ulec zmianie. Nie bez znaczenia jest też wybór odmian, które preferują np. opóźniony siew.

Jęczmień lubi stanowiska lepsze niż żyto, ale gorsze od pszenicy. Generalnie są to gleby wyższej klasy nawet III, ale też i kompleksu żytniego dobrego (klas IVa i IVb).

Jak gęsto musi być wysiany?

Generalnie jest taka zasada, że gęściej wysiewa się zboże na glebach gorszych, po słabszym przedplonie, a także przy opóźnionym terminie siewu. Kiedy zabieg wykonamy w tym optymalnym czasie to zalecana obsada wynosi dla jęczmienia 330-450 ziarniaków na m², co daje ok. 145-195 kg ziarna na ha. Trzeba jednak pamiętać, że późniejszy siew wymaga zwiększenia obsady o 10-15 proc. Warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami firm hodowlano-nasiennych, których materiał siewny wykorzystujemy.

Podczas siewu rozstawa rzędów powinna wynosić 12 cm, a głębokość siewu 3-4 cm.

Dlaczego gęstość jest tak ważna? Po pierwsze wpływa ona na wysokość plonu poprzez konkurencyjność miedzy roślinami o dostęp do światła, wody, ale też składników mineralnych. Po drugie z czasem, gdy zwiększa się zagęszczenia roślin w łanie zmniejsza się dostęp właśnie do światła, co wpływa na krzewienie rośliny - a raczej je ogranicza. Po trzecie nie bez znaczenia jest też fakt, że wzrasta wówczas ich podatność na wyleganie i porażenie przez choroby.

×