Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Minister: Dopłata do hektara wyniesie 240 euro w przyszłym roku

Autor:

Dodano:

Stanisław Kalemba potwierdził dziś w rozmowie z farmer.pl, że dopłata bezpośrednia do hektara w przyszłym roku wyniesie 240 euro.

- Płatności zostaną uzupełnione z budżetu krajowego, a wszystko zostało już ustalone z ministrem finansów i premierem - powiedział minister rolnictwa.

Sprawą uzupełnienia dopłat bezpośrednich z budżetu krajowego zajmie się dziś Rada Ministrów. Kalemba zapewnił, że wszystko zostało już ustalone.

Stawka 240 euro na hektar będzie obowiązywała w 2014 roku. 216 euro do hektara zagwarantuje budżet Unii Europejskiej, 24 euro do hektara dopłaci budżet krajowy.

- Pod presją Polski udało się wynegocjować w UE, że płatności bezpośrednie mogą być uzupełniane przez budżety krajowe - powiedział minister rolnictwa.

Rok 2014 będzie rokiem przejściowym w płatnościach bezpośrednich. Nie wiadomo, czy w kolejnych latach płatności do gruntów rolnych będą uzupełniane z budżetu krajowego. Taka możliwość będzie, jednak Polska dopiero po przyjęciu nowej Wspólnej Polityki Rolnej przez Parlament Europejski będzie decydowała o wysokości stawek. W grę wchodzi przesunięcie części pieniędzy z drugiego filara na pierwszy filar WPR.

×