Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nasiona premium na dobre zasiewy

Autor:

Dodano:

Jak co roku o tej porze rolnicy przygotowują się do siewu zbóż ozimych. Inicjatywa firm Top Farms Agro, DANKO, Ekoplon i DuPont doprowadziła do wprowadzenia na polski rynek pięć lat temu specjalnej grupy nasion objętej nazwą Nasiona Premium. Co roku do tej puli wprowadzane są nowe odmiany zbóż ozimych i jarych. Celem wszystkich firm jest zaoferowanie materiału siewnego najwyższej, gwarantowanej jakości, a także programów ochrony i nawożenia.

NASIONA

Wybór odpowiedniej odmiany zboża to bardzo ważna decyzja, jaką rolnik musi podjąć przed zasiewami. Ważnym czynnikiem decydującym jest ich plenność. Nie można jednak zapomnieć o takich cechach jak zimotrwałość czy odporność na choroby. NASIONA PREMIUM to polskie odmiany zbóż ozimych z Hodowli DANKO starannie przygotowane przez Top Farms Agro. Oferta obejmuje 7 odmian pszenicy (Ostroga (A), Fidelius (B), Arkadia (A), Sailor (A), Banderola (A/B), Muszelka (A/B), Bogatka (B), 4 pszenżyta (Gringo, Torino, Twingo, Grenado) i 2 żyta (Dańkowskie Agat – pierwsze w Polsce żyto populacyjne sprzedawane w jednostkach siewnych oraz Dańkowskie Diament).

NAWOZY

Zbliżamy się do jesiennego sezonu produkcyjnego, w którym zboża zaczynają budować swój potencjał plonotwórczy. Jeśli w tym okresie nie zapewnimy roślinom dostępu do składników odżywczych, nie będą one w stanie wiosną nadrobić jesiennych start.

W rozpoczynającym się sezonie, który poprzedzały intensywne opady deszczu powodujące wypłukanie części składników pokarmowych z gleb lub ich przemieszczenie do głębszych niedostępnych dla systemu korzeniowego roślin warstw profilu glebowego firma Ekoplon S.A. proponuje w fazie krzewienia zbóż zastosować jedną z proponowanych technologii nawożenia:

ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN 

W zbliżającym się sezonie uprawy zbóż ozimych jednym z często analizowanych zagadnień agrotechnicznych będzie termin wykonania zabiegów na chwasty.

Biorąc pod uwagę przebieg pogody na wiosnę tego roku, przedłużającą się zimę i opóźnienia w wykonaniu zabiegów skutkujące często niezadowalającą skutecznością, proponujemy, aby wykonać zabiegi już w terminie jesiennym. Dodatkowo biologia rozwoju chwastów nieubłaganie mówi nam, że te same gatunki chwastów wschodzące jesienią są zdecydowanie bardziej konkurencyjne niż ich odpowiedniki ze wschodów wiosennych. Rozważając element kosztowy, zawsze zabieg jesienny, a w szczególności wykonany środkiem GleanŸ 75 WG jest dużo niższy niż koszt zabiegu na miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne wiosną. Może to być istotny argument w sytuacji kiedy ceny płodów rolnych są niższe niż w poprzednim latach i istotna będzie optymalizacja wszystkich kosztów.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.nasiona-premium.pl

×