Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

2,5 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń

Autor:

Dodano:

Eksperci z państw członkowskich zgromadzonych w ramach Stałego Komitetu ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt zatwierdzili program dla Estonii, Łotwy, Litwy i Polski mający na celu zapobieganie Afrykańskiemu Pomorowi Świń.

Współfinansowany przez UE program ma budżet w wysokości 2,5 miliona euro. Program skupia się na kluczowych środkach zapobiegawczych, które obejmują: czyszczenie i dezynfekcję pojazdów, nadzór i badania laboratoryjne, kampanie uświadamiające, a nawet korzystanie ze środków odstraszających dziki oraz prewencyjny wczesny ubój trzody chlewnej w zagrożonych gospodarstwach przydomowych, w duchu, że "lepiej zapobiegać niż leczyć ".

Nowe ogniska tej choroby w Rosji i na Białorusi stanowią zagrożenie dla gospodarstw hodujący trzodę w UE.

Afrykański pomór świń może dostać się na teren Wspólnoty poprzez nielegalne wprowadzenie na rynek produktów wieprzowych, za pośrednictwem skażonych pojazdów do przewozu zwierząt lub migrację zakażonego dzika. Ta choroba zakaźna jest zwykle śmiertelna i nie istnieje żadna szczepionka zwalczająca wirusa.

Jego rozprzestrzenienie się na teren UE może spowodować poważne straty dla sektora trzody chlewnej oraz zaburzy funkcjonowanie zarówno rynku wewnętrznego jak i eksportu żywych świń i produktów wieprzowych.
×