Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Bankowość lokalna szansą na lokalny rozwój

Autor:

Dodano:

Jest potrzebna sprawna, dobra, efektywna bankowość lokalna – zapewniał Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes zarządu Związku Banków Polskich podczas VI Forum Liderów Banków Spółdzielczych.

Bankowość lokalna może być szansą dla Polaków? Jak przekonywał Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes zarządu Związku Banków Polskich, dobra bankowość lokalna to szansa dla obywateli i samorządów.

- Czy możemy z tej polskiej bankowości wyprowadzić pewien wniosek albo budować taką strategię na przyszłość: że jest to także polska bankowość obywatelska, że w bogacącym się, ciągle na dorobku społeczeństwie powinno być ambicją to – ale musielibyśmy stworzyć do tego warunki – żeby każdy Polak, dywersyfikując swoje aktywa, także uznał za stosowne, żeby być udziałowcem polskiej bankowości, polskiej bankowości lokalnej. Powiecie: marzenie, iluzja? Nie sądzę. Można o tym mówić.

Podstawy do takiej dyskusji daje zdaniem prezesa zarządu Związku Banków Polskich sytuacja gospodarcza:

- Dzisiaj cały świat poszukuje pomysłu na bankowość. I pomysłu także poszukuje cały świat, i Europa, w szczególności strefa euro: jak budować konkurencyjność gospodarek, nie zabijając sąsiednich gospodarek. Największy dramat strefy euro, to jest jak ułożyć relacje pomiędzy członkami strefy euro, aby walcząc o wyższą konkurencyjność nie zabijać partnerów państw i nie doprowadzać per saldo do katastrofy w ciągu kilku czy kilkunastu lat. To będzie ogromne wyzwanie dla polityków i ludzi nauki.

×