Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Choroby zakaźne mamy jak zwalczać

Autor:

Dodano:

Na działalność inspekcji weterynaryjnych jest dość środków i wystarczy ich na zwalczanie chorób zakaźnych, w tym pomoru afrykańskiego – uznał rząd.

Wśród poprawek zgłoszonych do ustawy nowelizującej budżet państwa na 2013 r. była również taka, która próbowała zapobiec zmniejszeniu wydatków o kwotę 4 708 tys. zł, z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części  Budżety wojewodów ogółem na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt… w podziale na województwa:

- lubuskie – kwota 533 tys. zł,

- łódzkie – kwota 92 tys. zł,

- podlaskie – kwota 198 tys. zł,

- pomorskie – kwota 316 tys. zł,

- śląskie – kwota 386 tys. zł,

- warmińsko - mazurskie – kwota 437 tys. zł,

- wielkopolskie – kwota 2 169 tys. zł,

- zachodniopomorskie – kwota 577 tys. zł.

Poseł Romuald Ajchler tak bronił proponowanej przez opozycję poprawki do nowelizacji przygotowanej przez rząd:

- Panie ministrze, ma pan tego świadomość, że milowymi krokami zbliża się do granic naszego kraju pomór afrykański. Niezorientowanym mogę powiedzieć, że jest to choroba, która różni się zdecydowanie od pomoru zwyczajnego. Jedynym sposobem na nią nie jest leczenie, lecz wybijanie stad. Jeżeli pojawiłby się on w naszym kraju, wówczas, panie premierze, jest po eksporcie naszych artykułów rolno-spożywczych. Dlatego też z zaniepokojeniem przyglądam się temu, iż zabiera się środki z inspekcji weterynaryjnych, tych instytucji, które mają obowiązek dbać o to i zabezpieczyć nasz kraj przed tą chorobą. To są niewielkie pieniądze, panie premierze, więc nie wiem, czy warto ryzykować takie posunięcie. Wręcz przeciwnie, należałoby weterynarię wzmocnić o dodatkowe środki. Panie ministrze, jak pan zagwarantuje, że ten pomór do Polski nie trafi?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk uznała poprawkę za nieuzasadnioną:

- W budżecie państwa jest przewidziana rezerwa celowa na dofinansowanie między innymi inspekcji weterynaryjnych. Z tych środków te inspekcje będą zasilane w trakcie tego roku. Do końca bieżącego roku - powiedziała.

Sejm poprawkę odrzucił. Głosowało 309 posłów. Za oddało głos 56 posłów, przeciwnego zdania było 249 posłów, 4 posłów wstrzymało się od głosu.

 

×