Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jedna inspekcja żywnościowa może powstać

Autor:

Dodano:

Posłowie postanowili odrzucić poprawkę do ustawy nowelizującej tegoroczny budżet, zmierzającą do pozostawienia w nim 225 tys. zł, z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części 85 – Budżety wojewodów ogółem na Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych.

W związku ze zmniejszeniem środków na funkcjonowanie IJHAR-S posłowie mieli wątpliwości, czy wystarczy pieniędzy na zapowiadane połączenie inspekcji.

- Mam pytanie do pana premiera: Jak pan, panie premierze, wyobraża sobie funkcjonowanie inspekcji, które odpowiadają za bezpieczeństwo żywności? – pytał w związku z tym poseł Cezary Olejniczak. - Kiedy będzie rozpatrywane na posiedzeniu Rady Ministrów powołanie tej instytucji, którą pański rząd od kilku lat już zapowiada, ale nie tylko z połączenia instytucji, za które odpowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, ale również z części sanepidu, za którą odpowiada pan minister Arłukowicz, jak również części PIH, czyli Państwowej Inspekcji Handlowej? W związku z tym stawiam pytanie: kiedy doczekamy się ustawy o powołaniu inspekcji bezpieczeństwa żywności?

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk nie uznała, aby utworzenie jednej inspekcji było zagrożone.

- Projekt tej ustawy jest obecnie przygotowywany. Jeżeli chodzi o środki na tę inspekcję, to również, podobnie jak w poprzednim przypadku, jest to rezerwa 57. Tam jest ponad 20 mln zł. Do dzisiaj korzystało z tego tylko jedno województwo: kujawsko-pomorskie, w bardzo ograniczonym zakresie. A więc środki są i nic nie zagraża realizacji tych zadań.

Sejm poprawkę odrzucił. Głosowało 311 posłów. Za poprawką oddało głos 38 posłów, przeciwnego zdania było 269 posłów, 4 posłów wstrzymało się od głosu.

×