Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Można spodziewać się nasilenia chorób w rzepaku

Autor:

Dodano:

Pod koniec sierpnia i na początku września praktycznie w całej Polsce było dość sucho. Teraz ta sytuacja uległa zmianie. Na razie rzepak wygląda dobrze, ale w momencie, kiedy będą utrzymywać się opady deszczu, a też biorąc pod uwagę dość duży areał uprawy tego gatunku – można spodziewać się nasilenia chorób.

- Aktualnie w Wielkopolsce rzepak znajduje się przeważnie w fazie trzech liści (BBCH 13), rzadziej w fazie dwóch par liści właściwych - BBCH 14. Sytuacja taka ma miejsce na plantacjach sianych wcześnie, te wysiane w późniejszym terminie znajdują się w fazie pary liści właściwych - informuje portal farmer.pl dr Ewa Jajor z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.


Jak zauważa specjalistka wschody rzepaku z powodu dobrego uwilgotnienia gleby i sprzyjającej temperatury są w regionie dobre i równomierne.

- Wykonane lustracje kilku plantacji rzepaku pozwalają na stwierdzenie, że rośliny z reguły nie uległy jeszcze porażeniu przez tak ważnych sprawców chorób jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych i szara pleśń - zauważa dr Jajor.

Zaobserwowano za to dotychczas objawy porażenia przez sprawcę mączniaka rzekomego.

- W sprzyjających warunkach agroklimatycznych - podwyższona wilgotność, duży udział rzepaku w strukturze zasiewów - można spodziewać się zwiększonego nasilenia chorób na rzepaku, co przed wejściem w okres zimowego spoczynku roślin nie będzie korzystne - podkreśla dr Ewa Jajor.

×