Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Instalacja przerobu tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych

wnp.pl

Autor:

Dodano:

Po dwóch latach budowy w Zakładach Azotowych Chorzów oficjalnie otwarto pierwszą w kraju instalację do przerobu tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych do destylowanych kwasów tłuszczowych i stearyny.

Co warte podkreślenia: instalacja wykorzystuje surowce odnawialne, dotąd rzadko stosowane w polskiej chemii. A to oznacza możliwość podboju nowych rynków zbytu i zwiększenie oferty produktowej - ważne zwłaszcza w sytuacji dekoniunktury na którymś z innych rynków chemicznych. Podkreślał to w chwili rozpoczęcia inwestycji prezes firmy Krzysztof Burzański.


Zdolność przerobowa wybudowanej instalacji wynosi 16 tys. ton surowca na rok. Produktami nowej instalacji będą stearyna ciekła i płatkowana (wielkość produkcji 13,2 tys. ton rocznie) oraz gliceryna 88 proc. wolna od metanolu (wielkość produkcji 1,6 tys. ton rocznie).

Śląska spółka jest jedynym w kraju producentem stearyny, znajdującej między innymi zastosowanie przy produkcji: kauczuków, środków powierzchniowo czynnych, świec i zniczy, stearynianów, klejów, emulgatorów, zmiękczaczy, itp.

W ogóle Zakłady Azotowe Chorzów specjalizują się w nietypowej produkcji. Spółka to także jedyny w Polsce producent saletry potasowej wykorzystywanej do celów nawozowych. Jest to w pełni rozpuszczalny krystaliczny nawóz, przeznaczony do fertygacji oraz składnik mieszanek nawozowych, będący źródłem łatwo dostępnego azotu i potasu. Azotan potasu produkowany przez firmę jest również wykorzystywany do celów technicznych, jako dodatek do produkcji szkła, glazury, ceramiki, a także prochów strzelniczych oraz do celów spożywczych jako dodatek do żywności.

Chorzowska spółka jest również jednym z trzech krajowych producentów roztworu saletry wapniowej, stosowanej jako płynny nawóz w uprawach pod osłonami pomidorów, ogórków, papryki, kwiatów ciętych i doniczkowych, oraz jako domieszka do wykonywania mieszanek betonowych. Firma jest również producentem mieszanek nawozowych oraz mieszanek stosowanych do celów technicznych.

×