Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnice i śmietki w rzepaku

Autor:

Dodano:

Rzepak ozimy znajduje się obecnie przeważnie w fazie 4-5 liści. Na plantacjach zaczęły się pojawiać problemy z rolnicami i śmietką kapuścianą.

Najlepszym sposobem, aby sprawdzić pojaw szkodników jest wystawienie w łanie żółtych naczyń. W ten sposób łatwiej będzie sprawdzić czy zostały przekroczone progi ekonomicznej szkodliwości szkodników i szybka interwencja.


- Na terenie Dolnego Śląska i Wielkopolski występują w rzepaku rolnice, a także można zaobserwować początek lotu śmietki kapuścianej. Zaprawy, które mają chronić przed szkodnikami po miesiącu już słabiej działają , dlatego przydałyby się zabiegi opryskiwania roślin. Niestety nie ma bezpośrednio zarejestrowanych preparatów do walki z rolnicami i śmietką jesienią, ale kiedy zastosuje się środki np. na pchełki to działają one też na inne szkodniki - mówi portalowi farmer.pl prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB.

W wypadku śmietki w łanie może pojawić się jej już kolejne pokolenie. Jest to jeszcze bardziej prawdopodobne, kiedy jesień będzie długa i ciepła.

Rzepak wysiany pod koniec sierpnia wymaga zastosowania regulatorów wzrostu, bo ma obecnie 4-5 liści. Jeśli chodzi o choroby to na niektórych plantacjach widoczny jest mączniak rzekowmy, nie ma jednak go tak dużo.

×