Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Legowisko bez mikrobów

Autor:

Dodano:

Wygodne legowiska dla krów mlecznych są jedną z podstaw zachowania wysokiej zdrowotności stada, a w tym nóg i racic oraz wymion.

Dla uzyskania wygodnego legowiska od jakiegoś czasu poszukiwane są rozwiązania, które mogą być pewnym kompromisem pomiędzy dużą ilością słomy zużywanej jako ściółka, a całkowicie bezściołowym systemem utrzymania krów mlecznych.

Do ścielenia jedynie legowisk może bowiem być wykorzystana słoma (rozdrobniona lub też nie), a ścielenie owych legowisk nazywane jest tworzeniem materacy słomianych. Jest to metoda doskonale znana przez polskich hodowców bydła i przez wielu wykorzystywana.

Problemem jest jednak jakość wykorzystywanej ściółki – słomy. Często jest ona dyskusyjna, a głównym powodem są grzyby i pleśnie (rozwijające się ze względu na złe warunki pogodowe podczas jej zbioru) oraz niekiedy również magazynowanie jej „pod chmurką” co potęguje procesy gnicia słomy.

Rozwiązaniem jest więc ograniczenie liczby drobnoustrojów w takiej ściółce do czego najczęściej wykorzystywane jest wapno hydratyzowane. Wapno to posiada właściwości bakterio i grzybobójcze dzięki czemu hodowcy są w stanie uzyskać dobrej jakości ściółkę.

Metody aplikacji wapna do ściółki są różne i zależne jedynie od możliwości oraz pomysłowości hodowcy. Najprostszym sposobem jest posypanie świeżej warstwy słomy wapnem i postępowanie w ten sposób z każdą jej kolejną warstwą. Można w tym celu wykorzystywać również wóz paszowy jeśli gospodarstwo jest wyposażone w taką maszynę, lub zaopatrzyć się w specjalistyczny do tego celu sprzęt.

Metoda odkażania ściółki jest również wykorzystywana w przypadku zastosowania separatu cząstek stałych gnojowicy jako materiału do ścielenia legowisk. W tym przypadku ze względu na pochodzenie materiału oraz jego wilgotność rozwój mikroorganizmów jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy, a stosowanie wapna hydratyzowanego do jego odkażenia wręcz niezbędne – chcąc znaleźć jego wykorzystanie w ścieleniu legowisk.

Do tego zabiegu są konstruowane specjalne urządzenia – współdziałające z ładowaczami czołowymi lub ładowarkami teleskopowymi, dzięki którym możliwe jest nabieranie, mieszanie z wapnem i rozprowadzanie odkażonego separatu bezpośrednio na legowiskach.  

Odkażenie ściółki jest niezmiernie ważne bez względu na rodzaj materiału do tego wykorzystywanego. Dzięki wysokiej czystości i odkażeniu ściółki jesteśmy w stanie zahamować ekspansję czynników chorobotwórczych do budynków inwentarskich. Bakterie środowiskowe są bowiem największym czynnikiem powodującym stany zapalne wymion, czyli mastitis.
×