Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Horsch udoskonala bronę talerzową Joker CT

Autor:

Dodano:

Jeśli chodzi o płytką uprawę ścierniska, od sześciu lat hitem sprzedaży w firmie Horsch jest brona kompaktowa Joker CT. Ale i w tak sprawdzonej konstrukcji przyszedł czas na modyfikacje.

- Dlaczego zmodyfikowaliśmy bronę? Dlatego że tego chcieli rolnicy. Joker CT do absolutny przebój w płytkiej uprawie ścierniskowej - mówi Michael Braun z działu marketingu, specjalista do spraw rolnictwa i techniki w firmie Horsch.

Jokera CT wykorzystuje się do uprawy ścierniska, a tym samym pobudzania wzrostu samosiewów, przerwanie parowania kapilarnego gleby, wmieszanie resztek pożniwnych oraz do płytkiego przygotowania gleby pod siew. Horsch Joker CT jest oferowany w szerokościach roboczych 3 i 6 m.

Jedna z dokonanych zmian dotyczy zwiększenia średnicy talerzy roboczych z 46 na 52 cm. Tym samym teraz Joker CT oraz Joker RT (wariant ciągniony) mają jednakowe talerze. Większe talerze rozmieszczone parami pozwalają na bardziej intensywną uprawę i lepszą przepustowość, a co za tym idzie - również większą odporność na zapychanie przez resztki słomy, obornika czy międzyplonów.

Zmienił się także kształt ramy, aby polepszyć widoczność na pracujące elementy. Nie zmieniła się przy tym masa brony, co oznacza że z 3-metrową broną Horsch Joker CT poradzi sobie ciągnik o mocy 90 KM.

Uchwyty talerzy są zamocowane do ramy na gumowych amortyzatorach. Ma to zapewnić odpowiednio mocne przyleganie do gleby oraz dać zabezpieczenie przed kamieniami. Łożyska w piastach talerzy są bezobsługowe (olejowe).

Standardowo regulację głębokości przeprowadza się przez założenie odpowiedniej liczby klipsach na ramionach mocujących wał doprawiający. Opcjonalnie mogą być siłowniki hydrauliczne, które spełniają dwojaką funkcję: dają możliwość regulacji głębokości pracy bez wychodzenia z kabiny oraz absorbują drgania przenoszone przez kamienie i nierówności.

Do narzędzia można wybrać jeden z sześciu typów różnych wałów: RollFlex (Ø 54 cm), oponowy (Ø 65 cm), RollCut (Ø 60 cm), FarmFlex (Ø 55 cm), SteelDisc (Ø 58 cm) oraz strunowy (Ø 54 cm).

Nowym elementem w programie jest zestaw pozwalający na jednoczesne rozprowadzanie gnojowicy. Zestaw ten składa się z szyny, do której przymocowywany jest rozdzielacz gnojowicy, oraz uchwytów mocujących węże.

×