Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Próba pobicia rekordu plonu jęczmienia

Autor:

Dodano:

Polska wraz z Francją oraz Wielką Brytanią podjęły wyzwanie pobicia rekordu Guinness World Records w kategorii najwyższy plon ozimego jęczmienia hybrydowego. Aktualny rekord świata w wydajności plonowania jęczmienia ozimego wynosi 12,2 t/ha.

Jak informuje firma Syngenta każdy z rolników otrzymał nasiona jęczmienia hybrydowego HYVIDO i na jesieni 2012 wysiał je na areale o powierzchni 8 hektarów. W celu zapewnienia, że wszystkie etapy uprawy są zgodne z prawem obowiązującym w kraju gospodarza oraz spełniają wymagania dobrej praktyki rolniczej (EU GAP- European Good Agricultural Practice), nad procesem uprawy czuwał niezależny audytor firma SGS, światowy lider usług certyfikacyjnych, weryfikując poszczególne etapy prac (przygotowanie materiału siewnego, ochrona plantacji, nawożenie, etc.).

W Polsce RSP Agrofirma Witkowo rzuciła wyzwanie aktualnemu rekordowi w plonowaniu jęczmienia. Na polach tego gospodarstwa, 17 września 2012 wysiane zostały trzy odmiany jęczmienia, w tym jęczmień hybrydowy Syngenta: odmiana Hobbit. 25 lipca 2013 r. na areale 9,16 ha rozpoczęły się żniwa jęczmienia hybrydowego w gospodarstwie.

- Wynik plonowania przewyższał odmiany liniowe. Jęczmień hybrydowy Hyvido osiągnął wynik 93,02 dt/ha przy wilgotności ziarna 13.04 proc., natomiast masa hektolitra wyniosła 67,74 kg. Należy podkreślić wysoki wynik zawartości białka w ziarnie - 13,7 proc. - podaje Syngenta.

Próba bicia rekordu we Francji, w miejscowości Offranville zakończyła się uzyskaniem wyniku polowania jęczmienia: 92,14 dt/ha.

Rolnik z rejonu Yorkshire przezwyciężył problemy związane z warunkami pogodowymi panującymi w tym sezonie i zebrał plon wielkości 11,987 ton z hektara, odmiany hybrydowej jęczmienia ozimego pastewnego Hyvid.

John Porter, który jest partnerem w firmie FA Porter and Sons, z miejscowości Skirlaugh, niedaleko Hull, uprawia jęczmień hybrydowy od ponad pięciu lat.

W tym roku próbował ustanowić nowy światowy rekord w kategorii Najwyższy plon jęczmienia. Jednak pomimo, iż nie pobił tego rekordu - ustanowionego na poziomie 12,2 ton z hektara jęczmienia ozimego - nadal jest zadowolony z osiągniętych wyników. Jak twierdzi jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę niskie temperatury, które spowodowały, iż wiosenna wegetacja tak naprawdę rozpoczęła się dopiero kilka miesięcy temu - podaje koncern.

- Jest to zdumiewające biorąc pod uwagę warunki pogodowe panujące zimą - powiedział Porter na temat wysokości plonów. - Jęczmień hybrydowy ma ogromny potencjał plonowania. Wszystko sprzęgło się przeciwko nam. Wczesnowiosenny wzrost był spowolniony przez niskie temperatury. Jęczmień zaczął rosnąć dopiero pod koniec kwietnia - dodał.

×