Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Gnatarz rzepakowiec problemem w rzepaku

Autor:

Dodano:

W uprawach rzepaku ozimego zaobserwowano żerowanie larw gnatarza rzepakowca. Dlatego zaleca się plantatorom dokładną lustrację pól.

Szkodnik ten występuje na terenie takich województw jak dolnośląskie i opolskie. Próg ekonomicznej szkodliwości dla niego to jedna larwa na jednej roślinie. Jakie szkody wyrządza? Larwy zjadają liście, powodując nawet gołożery roślin. Żerują głównie jesienią, przeważnie do wystąpienia pierwszych przymrozków. Długa i ciepła jesień, a na taką się zapowiada, przedłuża okres ich występowania, co tym samym przekłada się na zwiększeni strat.


Do walki z gnatarzem zarejestrowana została jedna zaprawa nasienna - Cruiser OSR 322 FS, teraz pozostaje już tylko walka za pomocą oprysków. Jest kilka preparatów, które mają za zadanie radzić sobie z tym szkodnikiem. Są to środki z grupy pyretroidów.

Decis Mega 50 EW zawiera deltametrynę. Należy go stosować po wystąpieniu młodych larw, gdy średnia liczebność wynosi: 1 larwa na 1 roślinie (na rzepaku ozimym jesienią).Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,15 l/ha.

Karate Zeon 050 CS to też pyretroid zawierający jako substancje czynną lambda-cyhalotrynę. Dawka to 0,12-0,15 l/ha.

Kirkuk B 050 CS i Wojownik 050 CS zawiera tę samą substancje czynną i polecany jest też w tej samej dawce co Karate.

×