Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kraje UE dostosowują się do niemieckich cenników wieprzowiny

Autor:

Dodano:

W Niemczech cena nie zmienia się od trzech tygodni, jest to jedna z lepszych ofert w Europie. Kraje, które do tej pory trzymały swoje cenniki wysoko muszą teraz spuścić z tonu i dostosować się do niemieckiej ceny, tak aby utrzymać swoją konkurencyjność.

W tym tygodniu europejskie ceny tusz wieprzowych nie zaskakują. Niemcy od trzech tygodni nie zmieniają swoich cenników, tusze wieprzowe min. 56 proc. mięsności i 79 proc. wybojowości są w cenie 1,696 euro/kg netto. Brak ruchu na rynku niemieckim powoduje, że stabilnie jest też w większości krajów zachodniej Europy.

Od dwóch tygodni niezmienione ceny utrzymują się również w Austrii, Belgii, Holandii, Irlandii i we Włoszech. Tam ceny w tym tygodniu (40 tydz. 2013r.) mieszczą się w przedziale od 1,622 do 2,095 euro/kg netto.

Ci którzy muszą dostosować swoją ofertę do ceny niemieckiej to przede wszystkim Francja i Dania, które starają się być bardziej konkurencyjne w stosunku do Niemiec.
 
W tym tygodniu z największymi spadkami cen  wieprzowiny w tym tygodniu borykają się Hiszpanie i Francuzi, gdzie rynki aktualnie są bardzo dobrze zaopatrzone w świnie na ubój.

W polskich skupach, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl, ceny w tym tygodniu w  większości pomiotów pozostały bez zmian.
 
Oferta cenowa dla tusz wieprzowych w klasie E mieści się od 6,25 do 7,5 zł/kg netto. Z kolei podstawowa cena za żywiec wynosi od 5,4 do 6,0 zł/kg netto.
W rozmowach, kierownicy skupów oceniają, że te poziomy powinny utrzymać się również w przyszłym tygodniu, ale dużo też będzie zależało od tego jaką cenę podyktują Niemcy.
×