Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pogoda nie pozwoliła na wyższe plony kukurydzy

Autor:

Dodano:

Trwają zbiory kukurydzy. Plony są niższe niż w minionym roku, a wilgotność ziarna wyższa. W Skrzelewie sprawdzono odmiany Pioneer.

Już tradycyjnie na polach Tadeusza Szymańczaka w Skrzelewie w woj. mazowieckim odbyło się święto kukurydzy.

Jak co roku zbierano tam kukurydzę różnych odmian firmy Pioneer. Każda odmiana była oddzielnie ważona i sprawdzana pod względem wilgotności. Wyniki pomiarów dla poszczególnych odmian przedstawione zostały na zdjęciu poniżej.

Tegoroczne wyniki plonowania są gorsze od ubiegłorocznych (średnio spadek o około kilkanaście procent). Wilgotność ziarna także od kilku do kilkunastu procent jest wyższa w tym roku w porównaniu ze zbiorami z 2012 roku.

Kończący się sezon nie był łatwy dla kukurydzy. Najpierw długa zima opóźniła siewy. Rośliny ze względu na bardzo chłodna wiosnę późno wystartowały do wegetacji. Potem przyszły deszcze. Były kłopoty z odchwaszczaniem zasiewów. Obecnie (na Mazowszu) stojącym na polu roślinom dały się we znaki przymrozki. Rośliny są jeszcze lekko zielone, ale już "ścięte" przez niskie temperatury. Kukurydza z ziarnem flint już nie straci wilgotności, z kolei kolby z ziarnami typu dent jeszcze nie co oddadzą wody. Być może na koniec sezonu aura będzie łaskawsza dla producentów i pozwoli na spokojny zbiór. Jeśli by tak było, to kukurydza typu flint, może jeszcze postać na polu.

×