Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wysokie ceny mięsa drobiowego w UE

Autor:

Dodano:

Ceny mięsa drobiowego w czerwcu bieżącego roku osiągnęły 200 € za 100 kg, czyli były o 10 proc. wyższe niż średnio w latach 2008-2012.

Jak informuje CBR, powołując sie na AGRA Europe, produkcja brojlerów wzrosła o 1 proc. w porównaniu ze średnią pięcioletnią, a ich import zwiększył się o 2,3 proc. Sprowadzano je głównie z Tajlandii i Chin. Eksport ogółem zmniejszył się nieco, ale wzrosła sprzedaż unijnych brojlerów w Arabii Saudyjskiej (tuszki mrożone) i w krajach afrykańskich (mięso porcjowane). Ceny mięsa drobiu w USA zbliżyły się do cen uzyskiwanych wkrajach Unii Europejskiej.

Ceny jaj w czerwcu bieżącego roku wyniosły 117 € za 100 kg i zbliżyły się do średnich cen uzyskiwanych w latach 2008-2012.

W ciągu ubiegłego roku zmniejszyły się one znacznie, szczególnie w krajach będących ich największymi producentami. Ostatnio ceny jaj w krajach Unii Europejskiej rosną, a w USA maleją. Ceny albuminy w USA są znacznie wyższe niż w Unii. Import jaj do Unii zmniejszył się o 37 proc. na skutek wzrostu produkcji w krajach Wspólnoty. Ich eksport wzrósł o 12,2 proc. pod względem ilości, ale spadł o 30 proc. pod względem wartości.

Odbiorcami jaj z Unii były przed wszystkim Emiraty Arabskie, Rosja i Angola.

×