Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Belka Lemken z tłumikiem drgań

Autor:

Dodano:

Lemken Swing Cut to rodzaj belki z tłumieniem poprzecznych drgań, dzięki któremu zdecydowanie zwiększa się równomierność rozpylania środków ochrony roślin. Rozwiązanie nagrodzono srebrnym medalem targów Agritechnica 2013.

Poziome drgania w kierunku jazdy oraz w kierunku przeciwnym powstają m.in. w wyniku przyspieszenia, przy ruszaniu, podczas jazdy w górę albo w dół, po nierównościach terenu lub pod wpływem wiatru. Dotychczas w opryskiwaczach polowych belki opryskowe zawieszano najczęściej na narzędziu podstawowym i prowadzono przy pomocy pasywnych elementów sprężynowych i tłumiących. Aktywne dopasowanie tych elementów do różnych impulsów ruchowych podczas jazdy nie było jednak możliwe.

Zastosowanie półaktywnych systemów tłumiących, takich jak tłumiki z cieczami elektroreologicznymi albo magnetoreologicznymi na belce opryskowej jest nową formą tłumienia. Umożliwia ona regulację systemu (ciecz elektroreologiczna składa się z zawiesiny drobin przewodnika, przez co jej lepkość ulega zmianie pod wpływem pól elektrycznych).

Przy pomocy nowego rodzaju kamery 3D rejestrowane są ruchy belki i w chwili przekroczenia ustawionych wartości granicznych (kalibracja) rozpoczyna się aktywne tłumienie drgań. W ten sposób przez cały czas ma miejsce odpowiednia reakcja na aktualną sytuację podczas jazdy. Zoptymalizowane osadzenie belki znacznie poprawia równomierność poprzecznego i wzdłużnego rozkładu przy dynamicznej eksploatacji.

×