Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dobrać kaliber zwierząt do budynku

Autor:

Dodano:

Przejście na wolnostanowiskowe utrzymanie krów mlecznych powinno iść w parze z podwyższeniem ich komfortu nie tylko w związku z możliwością ruchu, ale również możliwością wyrażania naturalnych zachowań tych zwierząt.

W związku z ogromnym znaczeniem odpoczynku w zdrowotności i produkcyjności krów mlecznych należy zwrócić szczególną uwagę na strefę legowiskową w oborze.

W przypadku adaptacji starego budynku do wolnostanowiskowego chowu krów mlecznych  lub popełnienia błędu podczas budowy obory i zastosowania zbyt krótkich legowisk należy zwrócić uwagę na inne rozwiązanie, umożliwiające uniknięcia powikłań, spadków produkcyjności czy zdrowotności zwierząt – powiązanych z obniżonym komfortem krów.

Przeanalizować można zarówno niewielkie przeróbki istniejących już rozwiązań – jednak w tym przypadku pole manewru pozostaje na dość ograniczonym poziomie.

Można również podjąć się działań o bardziej wydłużonym czasie oczekiwania na pożądany efekt, a mianowicie, rozważyć dobór zwierząt posiadających nieco mniejszy kaliber.

Generalnie przyjmuje się, że zwierzęta rasy holsztyńsko-fryzyjskiej są dużego kalibru, niemniej jednak przez działania opierające się na doborze odpowiednich osobników do kojarzeń – wybierając buhaje o mniejszym kalibrze, czyli nie przekazujące potomstwu cech związanych ze zwyżką kalibru, możemy osiągnąć pożądany efekt.
 
Kolejnym zagadnieniem z doboru osobników do kojarzeń, które może sprawdzić się w takiej sytuacji jest krzyżowanie międzyrasowe posiadanych krów z buhajami ras wykorzystywanych mlecznie, a posiadających zdecydowanie mniejszy kaliber niż HF. Są to np. rasy skandynawskie: norweska czerwona – NRF, szwedzka czerwona – SRB, czy jersey. W tym przypadku oczekiwanie na pożądany efekt będzie zdecydowanie przyspieszone.

W przypadkach zasiedlania nowych obiektów, niekiedy hodowcy krów mlecznych są również zmuszeni do wprowadzenia do stada zwierząt z zakupu. Rozwiązanie to choć niesie za sobą wiele zagrożeń, umożliwia jednak dobór zwierząt o mniejszych gabarytach przez co szybciej uzyskujemy cel obniżenia kalibru zwierząt.

Przez takie działania uzyskamy zwierzęta, które z powodzeniem będą mogły korzystać z nieco mniejszych legowisk. Najlepiej jednak już na etapie planowania obiektu zwrócić uwagę na dostosowanie sektora legowisk do kalibru już posiadanych zwierząt. Działania odwrotne mogą się bowiem okazać drogą długotrwałą i mało efektywną.
×