Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Claas Lexion równo rozrzuci sieczkę

Autor:

Dodano:

Równomierne rozrzucenie pociętej słomy, zwłaszcza przy dużych szerokościach roboczych kombajnu, często bywa problemem. Czujniki wiatru i nachylenia w kombajnie Lexion automatycznie ukierunkowują wyrzut sieczki.

Dotychczas operator musiał korygować kierunek wyrzutu sieczki kierując się kontrolą wzrokową w lusterku wstecznym lub obrazem z kamery. Przy występowaniu wiatru bocznego albo przy pracy na stoku korekta kierunku wyrzutu była niezbędna i konieczna po każdej zmianie kierunku jazdy.

Zastosowany przez firmę Claas czujnik wiatru i nachylenia znajduje się na obydwu światłach tylnych kombajnu. Będąc w tym miejscu dzięki swojej płytowej konstrukcji rejestruje wiatr boczny oraz nachylenie terenu w taki sposób, że odpowiednio do siły wiatru porusza się na boki względnie waha w kierunku pionowym.

Wzajemne zniesienie największych wychyleń oraz częstotliwości czujnika sprawia, że wyklucza się tu wpływ nagłych porywów wiatru. Odpowiednio do tego wyrzutnik promieniowy wyrzuca słomę w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru bocznego lub w górę stoku.

Czujnik Claas to pierwsze tego typu rozwiązanie w kombajnach. System został nagrodzony srebrnym medalem targów Agritechnica, które odbędą się w dniach 10-16 listopada w Hanowerze.

×