Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

OZE będą tworzyły miejsca pracy i pobudzały przemysł

wnp.pl

Autor:

Dodano:

System wsparcia odnawialnych źródeł energii będzie tworzył w Polsce miejsca pracy, pobudzał polski przemysł i koncentrował się na wykorzystaniu polskich zasobów energetycznych - powiedział Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki podczas panelu "Energetyka odnawialna w nowych realiach", zorganizowanego w ramach X Kongresu Nowego Przemysłu.

- Koszt działania proponowanego przez Ministerstwo Gospodarki systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii będzie nieznany do czasu jego uruchomienia. Kwota nie jest w żaden sposób zadekretowana i będzie wypadkową rynkowych warunków realizacji zamówień na zieloną energię - mówił wiceminister. - Rząd wie, ile chce mieć takiej energii. Natomiast zaproponował model oparty na zamawianiu tej energii przez aukcje i oczekuje w związku z tym, że system będzie tworzył w Polsce miejsca pracy, pobudzał polski przemysł i koncentrował się na wykorzystaniu polskich zasobów energetycznych - dodał wiceminister.


Jego zdaniem propozycja rządu jest najprostszą z możliwych. Wiadomo, ile energii z OZE będzie potrzebować Polska, więc można ją zamawiać. - Jeśli zamówienia będą przejrzyste, składane z wyprzedzeniem, to rynek może je antycypować i się do potrzeb dostosowywać - podkreślił.

Zdaniem Pietrewicza rynek OZE jest ważny nie tylko gospodarczo, ale i społecznie. - To pewien element przebudowy struktur społecznych i sposobu funkcjonowania państwa. Energetyka prosumencka to otwarcie pola do przedsiębiorczości, niezależności obywateli od określonych usług - mówił.

Zwrócił uwagę, że patrząc w przyszłość, powinniśmy dążyć do tworzenia dzięki energetyce odnawialnej energetycznie autonomicznych regionów, które będą całkiem nowym polem dla lokalnej przedsiębiorczości i inwestycji.

Ministerstwo Gospodarki przekazało we wrześniu do konsultacji projekt systemu dotacji dla OZE, zakładający odejście od dotowania bieżącej produkcji na rzecz dostarczenia inwestorowi gwarancji, że przez 15 lat sprzeda wyprodukowaną energię po stałej, ustalonej cenie. Według szacunków resortu, koszt systemu wsparcia dla OZE w zależności od przyjętych rozwiązań może się wahać od prawie 9 mld zł do 4,26 mld.

Wiceminister Pietrewicz dodał, że wytwarzanie obecnie przez Polskę 11,5 proc. energii z OZE to duże osiągnięcie, jednak na 2020 r. mamy jeszcze bardziej ambitny cel w wysokości 19 proc., co po uwzględnieniu wzrostu ogólnego zużycia energii w kraju oznacza podwojenie produkcji z OZE.

×