Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Leasing pojazdów i maszyn rośnie

Autor:

Dodano:

Sfinansowane środki trwałe o łącznej wartości blisko 24,5 mld zł i dynamika na poziomie 8 proc. r/r - takie wyniki wypracowała branża leasingowa na koniec 3 kwartału, jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Wartość wszystkich sfinansowanych przez rynek maszyn i urządzeń przekroczyła o 2 proc. poziom sprzed roku, natomiast pojazdów wzrosła w samym 3 kwartale o 26 proc. r/r.

Według danych ZPL do września br. leasingodawcy sfinansowali pojazdy o łącznej wartości 13,8 mld zł, co oznacza ponad 13 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wszystkie główne segmenty poza autobusami odniosły wzrosty. Dwucyfrową dynamikę odnotowały naczepy (1,4 mld zł, + 23 proc. r/r), ciągniki siodłowe (3,1 mld zł, +19 proc.), samochody ciężarowe pow. 3,5 t (1 mld zł, +14 proc.) i osobowe (6,1 mld zł, +13 proc.).

- Spodziewamy się kolejnego dobrego kwartału w pojazdach - napływają do nas obiecujące prognozy z rynku, które mówią o ponad 10 proc. wzroście w ostatnich miesiącach, a koniec roku to tradycyjnie wyprzedaże i różnego rodzaju promocje, które dodatkowo powinny zwiększać sprzedaż - stwierdził Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w BZ WBK Leasing.

W 3 kwartale rynek finansowania maszyn i urządzeń wzrósł o blisko 10 proc., co pozwoliło odwrócić trend spadkowy w pierwszym półroczu. Dzięki temu firmom leasingowym udało się osiągnąć na koniec września wynik na poziomie roku ubiegłego (8,3 mld zł, +2 proc. r/r). Wpłynęły na to m.in. dobre wyniki w sprzęcie rolniczym (2,6 mld zł ,+ 7 proc.). 

×