Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Żywienie na mokro - bez tajemnic z Big Dutchman

Autor:

Dodano:

Żywienie świń w systemie na mokro, to szansa na lepsze wyniki w tuczu i wyższe zyski dla producenta. Jednak, aby wykorzystać wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą ta technologia, należy dobrze ją poznać, prawidłowo użytkować, a przede wszystkim dobrze wybrać typ żywienia na mokro w zależności od potrzeb i skali produkcji.

O tym wszystkim dyskutowano podczas konferencji „Korzyści żywienia na mokro” zorganizowanej 22.10.13 r. przez firmę Big Dutchmann, w Tarnowie Podgórnym.

Dzisiaj żywienie na mokro, to już nie tylko żywienie grupy tuczników ale efektywne i dopasowane żywienie pod kątem specyficznych potrzeb pokarmowych loch i prosiąt.

System żywienia na mokro jest nadal najlepszą alternatywą, gdy mamy dostęp do korzystnych cenowo pasz pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego. Dlatego firma Big Dutchman zwraca szczególną uwagę na to, aby korzystać z nowych technologii, które mają w swojej ofercie.

Podczas spotkania Dennis Engelking z BD Pig GmbH tłumaczył, że - dzisiaj firma jest w stanie zaoferować klientowi indywidualną instalację żywienia na mokro dopasowaną do skali produkcji. Standardowy system żywienia na mokro Hydromix został unowocześniony o technologię Jet. W tym rozwiązaniu, po każdym zadawaniu paszy instalacja jest przepłukiwana wodą, która jest po wyczyszczeniu rur wciągana spowrotem do mieszalnika. Tym samym woda i resztki cennej paszy są wykorzystywane przy następnym karmieniu zwierząt.

Płukanie i dokładne czyszczenie instalacji umożliwia zadawanie różnych receptur paszy w jednej linii. System umożliwia zadawanie dodatkowej wody w sekcji loch przebywających na porodówkach. W razie konieczności nie ma też problemu z dokładnym dozowaniem leków w poszczególnych komorach. Nowa oferta będzie dostępna w Polsce w ciągu roku.

Z kolei Maciej Bendlewski doradca żywieniowy z firmy De Heus zwracał uwagę jak nie popełniać błędów żywieniowych przy tworzeniu mieszanek w systemach żywienia na mokro. – Najczęstsze problemy w systemie żywienia na mokro polegają na niedokładnym zbilansowaniu produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego w dawce pokarmowej. Tu często zauważamy zmienność wyników analiz dla poszczególnych produktów. Sucha masa nie zawsze jest skorelowana z białkiem, czy z zawartością sodu. Dlatego tak ważne jest cykliczne badanie surowców i dokładne dopasowywanie mieszanek paszowych uzupełniających, które swoim składem, a także nośnikami substancji znacznie różnią się od koncentratów i premiksów stosowanych w systemie żywienia na sucho.

W trakcie spotkania Artur Balcerowiak, dyrektor sprzedaży sprzętu dla trzody chlewnej podkreślił, że firma BD Polska chcąc usprawnić współpracę z klientem dlatego prawdopodobnie od następnego miesiąca zostanie otworzona infolinia. – Na razie infolinia będzie obsługiwana w godzinach od 7 do 22. W przyszłości chcemy, aby była dostępna przez całą dobę. Stały kontakt z klientem pozwoli na szybkie rozwiązanie problemów technicznych i lepsze doradztwo.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy mieli możliwość obejrzenia stacji paszowej Hydromix z bliska, w siedzibie firmy BD Polska w Tarnowie Podgórnym.

×