Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrosty cen pszenicy „dzięki” Chinom i Argentynie

Autor:

Dodano:

Końcówka września i pierwsze 3 tygodnie października przyniosły wzrosty cen pszenicy, zarówno na giełdzie w Chicago, jak i na MATIF. Czego można spodziewać się dalej?

Cena na CBOT wzrosła z 650 do ok. 700 centów/buszel, (czyli do ok. 257 USD/tonę). Cena pszenicy europejskiej na MATIF wzrosła ze 186 do 205 EUR/t. Procentowo oznacza to aprecjację o ponad 10 proc. Miało to miejsce bez najbardziej cenotwórczych informacji publikowanych przez USDA (ze względu na government shutdown Departament Rolnictwa w USA nie pracował).

Rynek pszenicy w tym roku jest jednak dalej w wyraźnym trendzie spadkowym. Ceny notowane we wrześniu były już na tyle niskie, że zdyskontowały oczekiwania wysokich zbiorów tego towaru na świecie oraz prognozowanej przez USDA nadwyżki produkcji nad konsumpcją, która wg wrześniowej prognozy USDA ma wynieść 7,3 mln ton - informuje AFS Dom Maklerski.

- To jednak jest już w cenie, natomiast rynek wzrostami zareagował na gorsze wieści z Argentyny i Chin - komentuje Łukasz Rozbicki z AFS.

Argentyńskie Ministerstwo Rolnictwa podało w swojej prognozie, że zakładają zbiory w sezonie 2013-14 na poziomie 8,8 mln ton. Tymczasem szacunki USDA z września przypisywały temu krajowi 12 mln ton produkcji. W Chinach natomiast susza w prowincji Henan, gdzie pszenicą obsiany jest areał 1,3 mln ha może mocno nadwyrężyć zbiory pszenicy ozimej w Państwie Środka.

Informacje te pewnie znajdą odzwierciedlenie w kolejnej prognozie USDA (8 listopada), która może zmniejszyć szacunki produkcji. Niemniej, nadwyżka popytu nad podażą wydaje się być niezagrożona. Dodatkowo informacje z krajów byłego ZSRR, gdzie deszcze opóźniły zasiewy, teraz powinny być lepsze. Prognozuje się suchą pogodę przez kolejne 2 tyg., co da szansę na nadrobienie opóźnień w obsiewach. Pszenicę można obsiewać tam jeszcze w listopadzie, zatem ryzyko zmniejszenia areałów uprawnych wciąż jest niskie. Dodatkowo kondycja pszenicy ozimej w USA jest bardzo dobra - 60 proc. ma klasyfikację „dobre lub znakomite". Obsianych w USA na 18 października było 79 proc. areałów, co jest na poziomie średniej z ostatnich 5 lat.

Podsumowując, informacje o kłopotach w Chinach i Argentynie zostały już raczej „przerobione" przez rynek i na ich bazie nie powinniśmy obserwować dalszych wzrostów cen pszenicy. Jeżeli w prognozie USDA (oprócz Argentyny) nie będzie zasygnalizowanych innych kłopotów z produkcją, spadki cen mogą jeszcze powrócić, co oznaczałoby kolejne zejście ceny na MATIF poniżej 200 EUR/t - do przedziału 185-190 EUR/t, natomiast na CBOT do okolic 240 USD/t. Jednak o pogłębieniu sierpniowych minimów można raczej zapomnieć.

×