Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Gatory John Deere w białowieskiej ostoi natury

Autor:

Dodano:

Cztery egzemplarze napędzanych elektrycznie Gatorów TE 4x2 John Deere zakupiły władze Białowieskiego Parku Narodowego. Pojazdy będą wykorzystywane w ścisłym rezerwacie przyrody.

W ścisłym rezerwacie przyrody restrykcje są tak „wyśrubowane", że nie ma mowy o poruszaniu się nawet przez pracowników parku pojazdami z napędem spalinowym. Co więcej, nie mogą oni także używać narzędzi w postaci na przykład spalinowych pilarek.

- Dlatego elektryczne Gatory TE 4x2 wyposażyliśmy w specjalne przetwornice prądu umożliwiające osiągnięcie napięcia 230 V z akumulatorów 48 V. Dzięki temu możliwe jest użycie np. pilarek elektrycznych i wyciągarek - informuje Robert Łoza Turf Sales Representative John Deere Polska.

- Takie wyposażenie znacznie ułatwi pracę pracownikom Parku, którzy do tej pory poruszali się po jego terenie np. na rowerach lub wozach konnych i używali pił ręcznych, co było nie lada wyzwaniem jeśli trzeba było usunąć z drogi np. powalone stuletnie drzewo - dodaje.

John Deere Gator TE 4x2 to pojazd użytkowy napędzany silnikiem elektrycznym, ważący 409 kg. Silnik cechuje się mocą na tym samym poziomie co w modelach z napędem spalinowym.

Pojazd jest przydatny wszędzie tam, gdzie dba się o środowisko lub wymaga cichej, bezemisyjnej pracy. Model wyposażony jest w 8 akumulatorów zasilających jego 48-woltową instalację elektryczną, dzięki czemu może pracować przez cały dzień bez przerwy osiągając zasięg do 50 km.
Nowa skrzynia ładunkowa Deluxe Cargo Box ma pojemność 460 l (nie licząc dostępnych przedłużeń) oraz podnośnik z ręcznym siłownikiem gazowym lub opcjonalnym mechanicznym.

Podłoga jest wykonana ze stali pokrytej warstwą ochronną poliuretanu, natomiast boki wykonano z kompozytu polipropylenowego wzmocnionego 15-proc. domieszką szkła, co ma na celu wyeliminowanie problemów z korozją i wgnieceniami, a jednocześnie zmniejsza poziom hałasu.

Ponadto dodając praktyczne przedłużenia boczne, można podnieść wysokość burty do 610 mm i niemal dwukrotnie zwiększyć objętość skrzyni do 920 litrów. Zdemontowanie boków pozwala także w kilka minut przekształcić skrzynię ładunkową w płaską platformę, przydatną do transportu dłuższych lub większych przedmiotów.

Model można wyposażyć w opony o niskim nacisku na podłoże, dzięki czemu pojazd Gator TE może wykonywać ciężką pracę bez ugniatania i zdzierania murawy.

×