Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolniczy samorząd sprzedaje pałac w Klewkach

Autor:

Dodano:

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wystawiła na sprzedaż XIX-wieczny pałac w Klewkach, przekazany jej przed ponad 10 laty przez Agencję Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Rolniczy samorząd uznał, że nie stać go na remont zabytkowego obiektu.

Jak poinformował dyrektor biura olsztyńskiej Izby Rolniczej Jacek Kuczajowski, do końca grudnia można składać oferty kupna pałacu o pow. ponad 1 tys. m kw. z zespołem parkowym zajmującym ponad 4 ha. Dodał, że samorządu nie stać na remont zabytkowego obiektu, szacowany na ok. 5 mln zł. Nie udało się uzyskać dofinansowania na ten cel.

Władze Izby Rolniczej liczą, że przetarg wzbudzi znaczne zainteresowanie, bo - jak stwierdził dyrektor - Klewki są nazwą rozpoznawalną w całym kraju.

- Zresztą nawet bez legendy o talibach to miejsce jest atrakcyjne. Pałac leży nad kanałem łączącym jeziora Klebarskie i Linowskie w pobliżu drogi z Olsztyna do Szczytna - podkreślił.

Pałac ponad 10 lat temu przekazała Izbie Rolniczej na siedzibę Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Nowy właściciel - wkrótce po przejęciu - wyremontował więźbę dachową, potem w budynku dokonywano jedynie drobnych bieżących napraw. Obiekt stoi pusty i niszczeje. Rewaloryzacji wymaga też park, w którym najstarsze drzewa mają ponad 200 lat.

Jak powiedział Kuczajowski, rolniczy samorząd znalazł sobie na siedzibę znacznie skromniejsze pomieszczenia przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Dlatego plany zagospodarowania na ten cel pałacu w Klewkach są nieaktualne. Jego zdaniem pieniądze uzyskane ze sprzedaży zabytku mogłyby pomóc w powołaniu fundacji, wspierającej dzieci z ubogich rodzin wiejskich.

Neorenesansowy pałac w Klewkach zbudowano prawdopodobnie w 1801 roku, a ok. 1861 roku przebudowano. Po wojnie dawny majątek ziemski przejął państwowy zakład rolny. Obiekt jest obecnie zamknięty dla turystów.

Wieś Klewki w gminie Purda istnieje od XIV wieku. Nazwa stała się powszechnie znana w 2001 roku po sejmowym wystąpieniu Andrzeja Leppera, który - powołując się na swojego informatora - pytał o talibów rzekomo lądujących w Klewkach.

×