Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Płonęła wieś, wybuch magistrali gazowej pod Ostrowem Wielkopolskim

Autor:

Dodano:

W czwartek po południu doszło do wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim pod Ostrowem Wielkopolskim. Przyczyną eksplozji był prawdopodobnie rozszczelniony rurociąg. Są trzy ofiary śmiertelne, a 10 osób jest rannych.

Gaz-System, operator gazociągów przesyłowych, potwierdził, że awarii uległ gazociąg Gustorzyn-Odolanów o średnicy 500 mm w miejscowości Janków Przygodzki w województwie wielkopolskim. Pogotowie gazowe przystąpiło do usuwania awarii. Gazociągi w miejscu awarii zostały odizolowane. Wybuch miał miejsce po godz. 12 w obszarze zabudowanym. Około 12 budynków zostało objętych ogniem.

Rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube podał, że wskutek zdarzenia zginęły trzy osoby, a dziesięć osób zostało poszkodowanych. Jak zastrzegł, są to wstępne szacunki. - Poszkodowane osoby są w różnym stanie, nie jest wykluczone, że ich liczba się zmieni - powiedział Stube.

- Do szpitala przywieziono 10 osób, dwie zostały odesłane do domu. Wśród ośmiorga pacjentów przebywających w szpitalu jest dwójka dzieci, jedno z nich znajduje się na oddziale chirurgii. Trudno w tej chwili powiedzieć coś o stanie zdrowia tych osób - powiedziała rzeczniczka szpitala w Ostrowie Wielkopolskim Joanna Pawlaczyk.

Na miejscu działa straż pożarna, policja i pogotowie gazowe. W tej chwili opanowanie pożaru jest niemożliwe. Do tej poru udało się zamknąć zawór i dopływ gazu.

- W tej chwili słup ognia, gaz, który się wydobywa pod ciśnieniem wciąż płonie. Około 10-12 budynków jest w ogniu, są poważnie zniszczone. Miejsce wycieku gazu to jest lej o powierzchni ok. 20 mkw. Pękła tam rura z gazociągiem średniego ciśnienia - powiedział rzecznik straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim Krzysztof Biernacki.

- Gaz cały czas wydobywa się pod dużym ciśnieniem, płomień ma kilkanaście metrów. Pożar powstał prawdopodobnie podczas prowadzonych prac ziemnych, trudno mi jednak to potwierdzić - dodał rzecznik.

Jak poinformował, policjanci i strażacy zakończyli ewakuację mieszkańców.

- Zostali ewakuowani także mieszkańcy dalej położonych budynków. Liczba ewakuowanych osób nie jest na razie znana - powiedział.

×