Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Znakomite perspektywy dla rynku maszyn

Autor:

Dodano:

Światowy przemysł maszyn rolniczych ma się bardzo dobrze. „W chwili obecnej przeżywamy prawdziwą jazdę na fali sukcesu“ powiedział dr Bernd Scherer, prezes Stowarzyszenia VDMA Technika Rolnicza.

Według Scherera, po niezwykle udanym roku ubiegłym również i w roku 2013 branża oczekuje „doskonałego rozwoju na rynku i imponującego wzrostu obrotów o siedem procent". W ten sposób po raz pierwszy zostałaby przekroczona granica ośmiu miliardów euro obrotów z produkcji niemieckiej. Nie jest też wcale nieprawdopodobne, że również i w roku 2014 można liczyć na nadal stabilny rozwój - uważa Scherer.

Niemieccy producenci ciągników i maszyn rolniczych podnieśli obroty w pierwszym półroczu 2013 roku o imponujące 9 proc. - 4,78 miliarda euro, osiągając w ten sposób nowy rekord.

- Po stabilnych obrotach w pierwszym kwartale w okresie od kwietnia do czerwca nastąpiła prawdziwa ekspansja produkcji - zreasumował dr Scherer aktualną dynamikę branży. W drugim kwartale obroty wzrosły o 17 proc. do 2,53 mld euro. - Wzrost na taką skalę przerasta nasze oczekiwania więcej niż tylko wyraźnie - dodał Scherer. Z drugiej jednak strony portfele zamówień nadal tylko nieznacznie przewyższają poziom ubiegłego roku.

Dostawy maszyn i urządzeń rolniczych zarówno dla niemieckiego handlu jak i na rynki eksportowe były w pierwszych sześciu miesiącach wyraźnie wyższe. Podkreślić tu należy segment ciągników, w którym nastąpił wzrost o 14 proc. W trzech największych zakładach produkcyjnych w Niemczech z taśmy zeszło ponad 33.000 ciągników, z tego 22,5 tys. z silnikami o mocy przekraczającej 120 KM.

Równie ponadprzeciętnie wyglądał wzrost obrotów w dziedzinie maszyn uprawowych, kombajnów i przede wszystkim maszyn do ochrony roślin. Ich producenci otrzymują w tym roku ważne impulsy nie tylko z rynku niemieckiego ale też głównie z Francji i ze Stanów Zjednoczonych.

Wyraźnie spadła natomiast ilość dostaw do Rosji i Wielkiej Brytanii. - Rozważając całościowo możemy jednak jak najbardziej mówić o odczuwalnej na całym świecie dynamice sektora techniki rolniczej - komentuje dr Scherer. Organizacja VDMA ocenia globalny wolumen produkcji techniki rolniczej w roku 2013 na około 96 miliardów euro, co oznacza, że możemy oczekiwać znaczącego wzrostu o około sześć procent.

Szczególnie intensywny wzrost dostrzegalny jest obecnie na chińskim rynku techniki rolniczej. - W międzyczasie w Chinach rozwinął się prawdziwy trend w kierunku nowoczesnych maszyn rolniczych i traktorów, co może też mieć korzystne znaczenie szczególnie i dla zachodnich producentów z nowoczesną technologią - podkreślił dr Scherer.

W aktualnym rankingu eksportu VDMA na czołowych pozycjach znajdują się jednakże nadal te same nazwy znanych i wielkich. Daleko za nimi na pierwszym miejscu uplasowała się Francja a za nią Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania.

-Przy wszelkich zmianach na naszych nowych rynkach zbytu w żadnym wypadku nie wolno nam naturalnie zapominać o centralnym znaczeniu Unii Europejskiej i w szczególności Europy Zachodniej - ostrzega Scherer uzasadniając, że ponad dwie trzecie dostaw nadal znajduje swoich adresatów na uznanych tradycyjnych rynkach Europy.

Dzięki bardzo pozytywnemu rozwojowi branży obecne nastroje w biznesie osiągają maksymalne wartości. -To, że prawie 80 proc. objętych ankietą czołowych managerów w Europie wyraża zadowolenie z sytuacji w biznesie, podkreśla wyraźnie stabilną pozycję branży w trwającej obecnie fazie wysokiej koniunktury - powiedział dr Scherer komentując najnowsze wyniki barometru biznesu CEMA, będącego ankietą przeprowadzaną co miesiąc wśród kadry kierowniczej europejskiego przemysłu techniki rolniczej.

Oczekiwania europejskich rolników co do najbliższej przyszłości nastrajają pozytywnie. Ponad 40 procent objętych ankietą spodziewa się nadal stabilnego rozwoju na obecnym poziomie, podczas gdy dalszych 37 procent uważa wręcz, że w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy nastąpi dodatkowy wzrost.

- Mimo trochę napiętej sytuacji na międzynarodowych rynkach zboża, niezłomna wydaje się być również i chęć do inwestowania wśród rolników, tym bardziej że inne produkty rolne jak na przykład mleko czy wieprzowina, rozwijają się bardzo pozytywnie - uważa dr Scherer.

×