Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spadek ceny rzepaku

Autor:

Dodano:

Lutowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał wczoraj o 1,4 proc., styczniowa soja na CBOT spadła o 0,9 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie styczniowym na WCE praktycznie nie zmieniła ceny.

Wczoraj kontrakty terminowe na rzepak notowane na giełdzie w Paryżu odnotowały jeden z największych (w ostatnich kilku tygodniach) jednodniowy spadek ceny.

Niestety nie udało się pokonać linii oporu poprowadzonej po lokalnych szczytach z początku września i trzeciej dekady października br. W tej chwili notowania rzepaku zbliżają się do linii wsparcia przecinającej dołki z początku sierpnia i końca września br., która obecnie znajduje się tuż pod poziomem 370 euro (wykres poniżej).

Wymienione linie biegnące zbieżnie tworzą tzw. formację trójkąta, w której notowania poruszają się już od ok. 4 miesięcy. Opuszczenie formacji jest nieuniknione i powinno nastąpić niedługo. W zależności od tego czy notowania „wyjdą górą" czy „dołem" będziemy mieli do czynienia z odwróceniem trendu spadkowego lub jego kontynuacją.

Tak więc z punktu widzenia analizy technicznej wykresów zbliżamy się do kluczowego momentu. Niestety formacja trójkąta jest jedną z mniej wiarygodnych, a prawdopodobieństwo jest nieznacznie (0,6) po stronie kontynuacji trendu, czyli w tym przypadku dalszych spadków cen.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- wczoraj spadek ceny o 1,39 proc. (372,25 euro/t- 1556 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów majowych obniżyła się o 1,00 proc., sierpniowe potaniały o 1,14 proc. i kosztowały 372,25 i 369,00 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje trend spadkowy, zarówno długo- jak i średnioterminowy, natomiast krótkoterminowy jest wzrostowy.


Najbliższe opory, które mogą powstrzymać dalsze wzrosty znajdują się na poziomie ok. 390 euro i 400 euro. Jednak największą barierą do pokonania będzie cena ok. 415 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 360 euro/t.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- spadek ceny wczoraj o 0,87 proc. (468,93 USD/t- 1450 zł/t).


Kontrakty wygasające w marcu potaniały o 0,71 proc., majowe obniżyły się o 0,54 proc. i kosztowały 464,53 i 460,30 USD/t.

Podobnie jak w przypadku rzepaku na Matif, w Chicago na soi obecnie dominuje trend spadkowy- długo-i średnioterminowy, natomiast krótkoterminowy jest wzrostowy (kontrakt styczniowy) i spadkowy (wykres kontynuacyjny).

Canola WCE, kontrakt styczniowy- wzrost ceny wczoraj o 0,02 proc. (483,30 CAD/t- 1431 zł/t).


Cena kontraktów terminowych kanadyjskiej canoli notowanych na WCE w Winnipeg wygasających w  marcu podniosła się o 0,06 proc., majowe potaniały o 0,02 proc. i kosztowały odpowiednio 492,70 i 500,40 CAD/t.

Podobnie jak w przypadku rzepaku na Matif, w Winnipeg na canoli występuje trend spadkowy- długo- i średnioterminowy, natomiast krótkoterminowy jest boczny.

×