Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KE wzywa Polskę do wdrażania dyrektywy ws. zdrowia ryb

Autor:

Dodano:

Komisja Europejska zaapelowała w środę do Polski o pełne wdrożenie dyrektywy dotyczącej zdrowia ryb hodowlanych. KE wysłała oficjalny list w tej sprawie do polskich władz. Warszawa ma dwa miesiące na odpowiedź.

W przyjętej w 2012 roku dyrektywie do listy ryb, które są podatne na śmiertelną chorobę wirusową, dodano jeden gatunek. Przypadki tej choroby zaobserwowano w kilku regionach Azji. Ponadto z listy chorób usunięto egzotyczną chorobę wywoływana przez grzyby, która nie jest już uważana za śmiertelne zagrożenie, gdyż w Unii nie odnotowano jej przypadków.

Polska nie dostosowała krajowego prawa do tej dyrektywy, choć termin upłynął 1 stycznia 2013 roku. Warszawa ma dwa miesiące na udzielenie KE odpowiedzi w sprawie działań, które podjęła, by krajowe prawo było w pełni zgodne z unijnym. W przeciwnym razie Komisja może pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Przepisy unijnej dyrektywy zostaną wdrożone w nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, która jest obecnie na końcowym etapie prac w parlamencie - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa.

×