Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Złoty Medal w Brukseli dla geokompozytów

Autor:

Dodano:

Element geokompozytowy wspomagający wegetację roślin otrzymał Złoty Medal na 62. Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA 2013”, gdzie prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki.

Na tegoroczną edycje targów, które odbywały się od 14 do 16 listopada, przyjechali wystawcy z 13 krajów, m.in. Francji, Włoch, Chorwacji, Iranu, Rosji i Polski. Podczas spotkania zaprezentowano 230 innowacyjnych rozwiązań, w tym 93 polskie wynalazki. Ich jakość została wysoko oceniona przez międzynarodowe grono jurorów.

Zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Krzysztof Lejcuś, Henryk Orzeszyna, Daniel Garlikowski, Andrzej Pawłowski, otrzymał Złoty Medal za element geokompozytowy do wspomagania wegetacji roślin oraz złoty medal przyznany przez Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców. Technologia opracowana w Instytucie Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji służy zatrzymywaniu wody w glebie.

W najbliższy piątek, 29 listopada, odbędzie się konferencja, która będzie poświęcona jeszcze jednemu aspektowi innowacyjnej technologii. Geokompozyty sorbujące wodę mogą być wykorzystane także na skarpach i wałach przeciwpowodziowych. Dzięki temu, że zwiększają trwałość porastających umocnienia roślin, minimalizują ich erozję. Ma to duże znaczenie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, podczas zagrożenie powodziowego, ale także w czasie codziennej eksploatacji umocnień.

Na Światowe Targi „Brussels Innova 2013" polska reprezentacja zgłosiła 93 wynalazki ocenione przez grono prawie 90 ekspertów. Polacy zdobyli Główną Nagrodę Jury, którą otrzymał zespół Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za „Interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystaniem intermodalnych obrazów 3D" oraz 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii „Młody wynalazca".  

×