Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Początek przedświątecznych podwyżek w skupach

Autor:

Dodano:

W tym tygodniu cena tusz wieprzowych w krajach Wspólnoty wyraźnie wzrasta, podwyżki nie ominęły również polskich skupów świń.

Pod koniec ubiegłego tygodnia (48 tyg. 2013 r.) kierownicy skupów trzody chlewnej wspominali, że to może być już ostatni tydzień niższych cen skupu, przed Świętami Bożego Narodzenia. Wówczas średnia cena tusz w klasie E wynosiła 6,6 zł/kg netto (dane zebrane w sondzie telefonicznej).

Z kolei, w tym tygodniu (49 tydz. 2013 r.) mimo tego, że kierownicy nie potwierdzają większego zainteresowania wieprzowiną ze strony handlu, to zdecydowali się już na podwyżki. Przeciętna cena tusz wieprzowych w klasie E wzrosła do 6,72 zł/kg netto (na podstawie danych sondy telefonicznej).

ISN (Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej) zwraca uwagę, że rozpoczyna się dobry czas dla producentów świń, a wzrostowy trend cen powinien utrzymać się do końca tego roku. 

Niemcy już drugi tydzień z rzędu podwyższają ceny skupu, w tym tygodniu, aż o 6 eurocentów do poziomu 1,67 euro/kg tuszy netto (tusza min. 57 proc. mięsa i 79 proc. wybojowość).

Tym samym na podwyżki mogli sobie też pozwolić Holendrzy, Belgowie, Austriacy i Brytyjczycy oferując w tym tygodniu za tusze odpowiednio 1,61, 1,61, 1,63 i 2,06 euro/kg netto. Duńczycy pozostawiają swoje ceny praktycznie bez zmian, podobnie jak Włosi, Hiszpanie i Irlandczycy.

×